Tudósok továbbra is kutatják, mi történhetett a dinoszauruszok kihalásakor. Az évszámot még mindig nem tudják pontosan meghatározni, de a legújabb eredmények azt mutatják, hogy az északi féltekén, tavaszi időszakban csapódott az aszteroida a földbe.
Az, hogy melyik évszakban történt a becsapódás, közvetlenül befolyásolta, milyen állat- és növényfajok élték túl a katasztrófát. Bizonyos emlősök, madarak és növények esetében ez kulcskérdés volt, azonban úgy vélik, a dinoszauruszok számára nem lett volna különbség, ha más évszakban éri el a földet az aszteroida. A déli féltekén több állat búvóhelyén, esetleg a téli álom állapotában volt a téli időszak miatt, míg északon az utódaikról gondoskodó állatok jóval kiszolgáltatottabbak voltak.
A következtetések levonására szolgáló tanulmányt az uppsalai egyetem kutatója, Melanie During tette közzé, aki az észak-dakotai Tanis elnevezésű ásatási helyszínen talált leleteket vizsgálja. Az itt található rendkívül jó állapotban lévő maradványok lehetőséget adnak a kutatóknak arra, hogy részletesen vizsgálhassák azt a időszakot, amikor az aszteroida becsapódott bolygónkba.
Forrás: bbc.com