Őssejt-transzplantáció gyógyított meg egy HIV-fertőzött amerikai nőt. A kezelést eredetileg azért kapta, mert leukémiás volt, a módszer alkalmazása során pedig köldökzsinórvért is kapott a páciens, így jutottak szervezetébe a vírussal szemben természetes ellenállóképességgel rendelkező sejtek.
A nőnél az elmúlt 14 hónapban már nem találták meg a HIV-vírust. A szakértők szerint azonban a köldökzsinórvérrel végzett transzplantációs módszer nagyon kockázatos, ezért valószínnűleg a legtöbb HIV-fertőzött ember esetében nem alkalmazható. Ez az eset a világon a harmadik, amikor rákkezelés „mellékhatásaként” valaki meggyógyult a HIV-ből, és az első, hogy ezt egy nőnél dokumentálták. Bár nagyon bíztató az elért eredmény, azonban nem visz közelebb annak a 37 millió HIV-fertőzött embernek a gyógymódjához, akiknek többsége Afrikában él.
Az őssejt-transzplantációban rejlő lehetőségeket már 2007-ben felfedezték. Timothy Ray Brown volt az első ember, aki ezzek módszerrel kigyógyult a HIV-ből, amikor olyan donortól kapott átültetést, aki természetesen ellenálló volt a HIV-vel szemben.
Forrás: bbc.com