Kávé mellé

Ma nem várható havazás, így csak régi telek emlékeire támaszkodva tudunk elmélkedni arról, hogy hivatalosan ez a nap a hóemberek világnapja. Mi már az idejét sem tudjuk, mikor láttunk IGAZI hóembert, olyan rendeset, répa orral, sállal, sapkával, de így is hálásak vagyunk Cornelius Graetz német gyűjtőnek, aki életre hívta ezt a világnapot, ezzel tisztelegve több ezer darabos gyűjteménye előtt. Mert azt ugye említenünk sem kell, hogy az úriember mindenféle hóemberes tárgyat gyűjt… Vidám keddet!

Időjárás

Az Időkép előrejelzése szerint sok napsütésre számíthatunk, ez jót tesz majd a hanguéatunknak, és az északkeleten időnként megjelenő felhőkből csapadék sem várható. Még sokfelé élénk, erős lehet az északnyugati szél, ami lassan majd csillapodik. Kora délután 3-8 fokot mérhetünk.

Ma front ugyan nem érkezik, de sokaknál alvásproblémák léphetnek fel, és vérnyomás-, illetve emésztési panaszok is jelentkezhetnek. Jellemző lehet a fejfájás is, melyet a szél csak tovább fokozhat. A szél miatt alacsony lesz hő- és komfortérzetünk, ingerlékenyek, nyugtalanok lehetünk! A napos időben érdemes lesz vezetés közben napszemüveget viselni.

Névnap: Piroska

Híres születésnapos

Mai születésnaposunk, Kevin Costner 1955. január 18-án a napfényes Kaliforniában született. Az Oscar-díjas  filmrendező, színész, producer és country-zenész felmenői között van német, ír és cseroki indián is. Nem voltak gazdagok a szülei, sok költözéssel játó átlagos gyermekkora volt, szeretett sportolni, zongoraleckéket vett, verseket írt és énekelt. A középiskola után marketing szakra ment a Kaliforniai Állami Egyetemre, ahol 1978-ban le is diplomázott. Mindössze egyetlen hónapig dolgozott ezen a területen, majd inkább a színészetet választotta, amely már oly régóta vonzotta. Azt, hogy igazi hollywood-i legenda lett Richard Burton-nek és közvetve első feleségének köszönheti. Puerto Vallartában voltak nászúton, majd hazafelé egy gépen utaztak a híres színésszel. Miután beszédbe elegyedtek és Costner feltette neki a kérdést, ami régóta foglalkoztatta – vajon színészként el kell-e viselni annyi drámát, amennyi Burton életében van -, azt a választ kapta: „Zöld szemed van. Nekem zöld szemeim vannak. Szerintem jó leszel.” Ezt követően felmondott a munkahelyén és Hollywoodba költözött családjával.

Filmes pályája nem könnyen indult be. Zsé kategóriás próbálkozások, kivágott jelentek után jött 1985-ben a Silverado című western, amely meghozta az áttörést. Az 1987-es Nincs kiút és az Aki legyőzte Al Caponét követően már A-ketagóriás színészként jegyezték. A sztárság újabb lépcsőfokát a Baseball bikák jelentette. Ezután olyat lépett, amire senki sem számított, újra képbe hozta a western műfaját, a Farkasokkal táncoló minden idők egyik legnagyobb kasszasikere lett. Kevin Costner ezzel a filmmel hét Oscar-díjat nyert. Pályája egy újabb csúcspontját jelentette egy másik műfajban Whitney Houstonnal a Több, mint testőr, illetve a Robin Hood, a tolvajok fejedelme, majd az Oliver Stone-féle JFK – A nyitott dosszié.  Ezeket erős mélyrepülések és komoly bukások követték – Waterworld és A jövő hírnöke formájában –, de mégis képes volt újra visszaküzdenie magát a legnagyobbak közé köszönhetően újra csak egy westernnek. A 2003-as Fegyvertársak – amelynek rendezője is volt –, a közönség és a szakma részéről is pozitív fogadtatást kapott. 2012-ben rekordott döntött a televízióban, amikor adásba került a History Channel három részből álló minisorozata, A Hatfield-McCoy viszály. A megtörtént eseményeket feldolgozó sorozatot közel 14 millióan nézeték. Az itt játszott szerepért Costner Emmy-díjat kapott. Azóta sem szakadt el tartósan a számára kedves műfajtól, a Yellowstone című modern vadnyugati alapokat hozó televíziós sorozata jelenleg is nagy sikerrel fut.

Magánéletében is voltak hullámvölgyek: a színész kétszer nősült, összesen hét gyermek édesapja. Második feleségével és három közös gyermekükkel aspeni birtokán él. Ha nem színészkedik, vagy nem a farmján dolgozik, akkor zenél. 2007 óta sikerrel turnézik a Kevin Costner & Modern West nevű country-rock zenekarral.

Ha kimozdulnál

Pablo Picasso & Françoise Gilot: A nő, aki nemet mond – filmvetítés és beszélgetés

A Várfok Galériában megrendezett GILOT100 kiállítás alkalmából a Francia Intézet egy rendhagyó estet szervez Françoise Gilot francia festőnő tiszteletére. 18.30-kor a „Pablo Picasso & Françoise Gilot: „A nő, aki nemet mond” (52 perc), Annie Maïllis és Sylvie Blum francia rendezők filmje lesz látható. A film végigköveti a viharos szerelmi és művészi kapcsolatot Picasso és a fiatal festő között. A vetítést Szederkényi Olga újságíró, rendező és Kovács Krisztina, a Várfok Galéria művészeti vezetője beszélgetése követi. A beszélgetés Gilot alakjára és általában a nők művészettörténetben elfoglalt helyét járja körül. A belépés ingyenes!

Hol: Francia Intézet

Mikor: január 18. 18:30

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.