Az Aradi vértanúk emléknapját tartjuk ma, hogy megemlékezzünk a szabadságharc mártírjaira. A vénasszonyok nyara alatt egy jó kis kinti séta után mit szólnátok egy múzeumi programhoz? Egy Fényművészeti kiállítást is mutatunk, amely október végéig tekinthető meg, nézzétek meg lent! Nagyon jó pihenést kívánunk a hétvégi programokhoz!
Időjárás
Az Időkép előrejelzése szerint kezdetben sok lesz felettünk a fátyolfelhő, de napközben már zavartalanabb napsütésre készülhetünk. Csupán északkeleten lehet kicsivel több gomolyfelhő az égen, de csapadék nem valószínű. Gyenge, mérsékelt lesz az északi-északnyugati szél. A csúcshőmérséklet 19-24 fok között alakul.
🆘 Nem lesz időjárási front felettünk, de a hűvös hajnali, reggeli órákban felerősödhetnek a kopásos jellegű ízületi panaszok, valamint ekkor nagy lesz a megfázásveszély, így ajánlott a réteges öltözet. Délelőtt gyorsan melegszik az idő, nagy lesz a napi hőingás, emiatt különösen az időseknél, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel küzdők körében keringési problémák, vérnyomás-ingadozás jelentkezhet, ugyanakkor a melegedés hatására migrén, dekoncentráltság, tompaság is előfordulhat. Felerősödhetnek a gyulladásos jellegű panaszok is. A szelesebb tájakon élők körében fejfájás jelentkezhet. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget, és ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre!
Névnap: Brúnó, Renáta
Híres születésnapos
Boldog 53. születésnapot kívánunk Amy Jo Johnson amerikai színésznőnek! Amy Cape Cod városában, Massachusetts államban született. Gyerekkorától kezdve tornázott (válogatott is volt) egészen 17 éves koráig, amikor is vissza kellett vonulnia egy komolyabb sérülés miatt. Ezután kezdett érdeklődni a színészet iránt. Dennis-Yarmouth középiskolában érettségizett, majd New Yorkba költözött, hogy a színészi karrierjére tudjon fókuszálni.
Amy első szerepét 1993-ban kapta, mint Kimberly Hart, alias Pink Ranger, a Mighty Morphin Power Rangers sorozatban. A TV széria két évig volt látható a Fox Kids csatornán, Amy pedig 137 epizódban játszott. 1995-ben elkészítették a sorozat első filmes változatát, Atomcsapat néven, majd két évvel később következett a folytatás, melynek címe már Turbócsapat volt. 1997-ben, Amy megkapta Lois Duncan regényéből készült filmadaptáció, a Nincs kegyelem, tanár úr című film főszerepét.
Ugyanebben az évben egy étkezési zavarral küzdő tornászt alakított A tökéletes test sport drámában. 1998-ban a Cold Hearts horror-thrillerben Johnson egy vámpírt alakított, majd nem sokkal később felkérték, hogy játssza el Julie Emricket, a Felcity című sorozatban. Amy karaktere egy táncos lett volna, de meggyőzte a készítőket, hogy inkább énekes-gitáros legyen a karakterének a jellemzője, mert azt könnyebben el tudja játszani. Jóllehet a produkció négy évadot is megélt a WB csatornán, Amy csak az első két évadban kapott főszerepet, a harmadikban visszatérő szereplő volt, a negyedikben pedig már csak vendégszereplő, ennek ellenére 50 epizódban játszott és egy jó lehetőség volt számára, hogy megmutassa, a tehetségét mint énekesnő és dalszerző.
2002-ben az Úttalan út kalandfilmben olyan sztárokkal játszott együtt, mint James Marsden, Gary Oldman, illetve Kurt Russell. 2004-ben Az ügyosztály, negyedik és egyben utolsó évadában kapott főszerepet, 22 részben láthattuk. 2006-ban játszott a Magma: Fellázad a Föld, valamint a Vak bizalom TV filmekben, illetve néhány epizód erejéig vendégszerepelt a Miért pont Brian? című sorozatban, ahol Karent, Brian barátnőjét alakította. 2008-ban főszerepet kapott a CBS csatorna új sorozatában, az Elit Egység rendőrségi drámában, a finálét 2012 decemberében vetítették. 2013-ban vendégszerepelt a Cracked sorozatban, és a Házhoz jön a Karácsony című családi filmben tűnt fel. 2017-ben a The space between és a Space & Time című vígjátékokban játszott. 2018-ban a Between waves című filmben szerepelt.
Forrás: starity.hu
A fényművészet ősze
Minden várakozást felülmúló érdeklődés mellett rendezték meg a Nemzetközi Kepes Társaság, a Kepes Intézet, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Vasarely Múzeum Budapest szervezésében a 30. évfordulóját ünneplő Nemzetközi Jubileumi Fényszimpóziumot.
A MOME-n tartott kétnapos konferencián a világ fényművészeinek színe-java megfordult, majd külső helyszínen a „Kepes György: A tudós agyával + a festő szemével” című filmet az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Budapest Film Maraton keretében teltházas vetítésen mutatták be. A dokumentumfilm rendezője Orosz Márton művészettörténész, a Vasarely Múzeum Budapest igazgatója, aki egyben a szintén rendkívüli érdeklődés közepette, az óbudai Vasarely Múzeumban megnyílt „Luminotéka”. A Nemzetközi Kepes Társaság fényművészeinek bemutatkozása” című tárlat kurátora is.
1993-ban a fény kreatív használatának új távlatokat nyitó Kepes György életművét Egerben bemutató múzeumban rendezték meg az első Nemzetközi Fényszimpóziumot. A találkozót az új képalkotó eljárásokkal, köztük a lézerrel már évtizedek óta kísérletező Csáji Attila festőművész, a magyar neoavantgárd egyik kulcsfigurája szervezte. A kezdeményezés, hogy a világ vezető fényművészei rendszeresen találkozhassanak, páratlan volt a maga nemében. Talán az sem véletlen, hogy a fórum ötlete Magyarországon fogant meg, hiszen kevés más olyan hely létezik, amelynek szülöttei olyan mély és szerteágazó módon vették volna ki a részüket a fényművészet történetéből, mint például Moholy-Nagy László, Kepes György, Nicolas Schöffer, Gyula Kosice és a következő generáció egy-egy, az ő örökségüket folytató alkotója.
A vizuális kutatásait önálló stílusirányzattá fejlesztő magyar származású Victor Vasarely alkotómódszerében a fénykinetika eredményei szintén megjelentek. A művész előszeretettel használt olyan, az idő és a tér kölcsönhatásában rejlő optikai illúziókat, amelyekben az irányított fény teremtette meg a látszólagos mozgás és a háromdimenziós tárgy képzetét.
Jóllehet, a geometrikus-konkrét stílusban dolgozó Victor Vasarely és a lírai gesztusfestészetéről ismert Kepes György az absztrakció két ellentétes pólusát képviselte, összekötötte őket a közösségi művészet erejébe vetett hit és meggyőződés. Egy élhetőbb, gazdagabb és szebb jövő utópiájának a szellemében próbálták megfogalmazni azokat az elképzeléseiket, amelyekről úgy gondolták, hogy segítségükkel vissza lehet csempészni a mindennapokba „a természet elveszett pompáját”.
A Nemzetközi Kepes Társaság a természet- és a társadalomtudományok közötti együttműködés szorosabbra fűzésének a kívánalmával alakult meg 1996-ban. Alapvető célja az volt, hogy a tudósok és a művészek termékeny párbeszédéből műalkotásokban tárgyiasítható, úttörő kutatási eredmények szülessenek.
A fényszimpóziumokat életre hívó Nemzetközi Kepes Társaság tagjai között számos, a fénnyel mint autonóm médiummal kísérletező művészt találunk. Az ő munkáikból láthat most a közönség reprezentatív válogatást a budapesti Vasarely Múzeumban rendezett tárlaton.
A kiállítás a Vasarely Múzeum Budapest kamaratermében 2023. október 29-ig, szerdától vasárnapig, 10 és 18 óra között látogatható. A kiállításhoz tartozó fényművészeti workshopot a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében 2023. október 14-én, szombaton délelőtt rendezik, ahol a Logiscool Óbudával közös programokon a résztvevők hozhatnak létre fény- és árnyékművészeti alkotásokat. A kiállítás záró eseménye 2023. október 29-én, vasárnap 16 órakor lesz, amelyen a Nemzetközi Kepes Társaság Főtitkára és egyben a tárlat egyik kiállítója, Bordos László Zsolt fényművész tart tárlatvezetést.