7 tévhit és cáfolatuk
A sikerhez vezető út gyakran kudarcokkal van kirakva. A kudarc nem szégyen, a sikeres emberek jól ismerik. Lényeg, hogy tanulj és profitálj belőle. Összegyűjtöttük a 7 leggyakoribb tévhitet a kudarcról, ami a munkahelyeden érhet.
Olykor előfordul, hogy igyekezetünk fejében mást kapunk, mint amire számítunk. Ha valami rosszabbul sikerül, gyakran elveszítjük a kedvünket, elkeseredünk. Arra általában nem gondolunk, hogy ez még hasznunkra is válhat. Pedig a siker ára a kudarc, kinek többet, kinek kevesebbet kell fizetni érte…
#1 tévhit: Az ember nem válogathatja meg a munkatársait!
Ha utáljuk a munkánkat, annak egyik oka lehet, az is ha az egyik munkatársunk kibírhatatlan. Például állandóan van valami közölni valója, beszélget, közbeszól, kérdezget, és miatta nem tudsz figyelni a saját munkádra, talán emiatt hibákat is vétesz. Vagy állandóan szívességet kér, segítesz neki, míg a tieddel lemaradsz, majd nincs más hátra, a sajátod összecsapod. Rosszabb esetben áskálódik, befeketít a többiek, vagy a főnököd előtt, úgy érzed tehetetlen vagy vele szemben.A legrosszabb, amit tehetsz, hogy némán tűrsz, Segíthet, ha a munkahelyen kívül meghívod egy kávéra, és nyíltan beszélsz vele. Lehet, hogy nem rosszindulatból tette elviselhetetlenné a helyzetet, akkor a beszélgetés hatására lehet, hogy változtat a viselkedésén – talán még egy új barátság kezdete is lehet. Ha ez nem segít, beszélj a feletteseddel vagy a HR-vezetővel. Ha a saját problémáidról beszélsz, aminek az említett kollégának a viselkedése az oka, a főnököd nem veszi „árulkodásnak” a beszélgetést. Végső esetben, merj munkahelyet változtatni! Ha tovább állsz, az még nem jelent megfutamodást, sem azt, hogy bármit is feladtál volna.
#2 tévhit: A lelkesedés nem segít
Ha lelkes vagy, ez másokat is magával ragad. Ráadásul emeled vele saját energiaszinted és munkabírásod is. De ha fizikálisan le vagy merülve nehéz lelkesedni. Ha valamilyen oknál fogva csökken az energiád, mindent sokkal borúsabban látsz mindent, nem meglepő, ha alulteljesítesz. A sikerhez fontos a pozitív gondolkodás. De ha kedvetlen, fáradt vagy, nehéz mindig a jót várni. Vagyis az, hogy egészségesen étkezel és rendszeresen mozogsz vagy meditálsz, sétálsz a kutyáddal, több időt töltesz a gyermekeddel, egy szóval valamilyen módon levezeted a stresszt, az bizony a munkádra is kihat. Megfigyelték például, hogy a folyton diétázó kollégák sokkal rosszabbul teljesítenek, ráadásul az energiaszintjük is alacsony, így lehúzzák a többieket is.
#3 tévhit: Egyszerre csak egy dologban lehetsz jó
Ha sok területen kipróbálod a tehetséged, ha keresgéled az utad, az nem azt jelenti, hogy könnyen feladod, és nem feleltél meg. Ma már egyáltalán nem hátrány, ha az ember nem több évtizede ugyanazon a munkahelyen vagy területen dolgozik. Sőt! Minél több dologhoz értesz, a munkáltatók szemében, annál értékesebb vagy. Tudod multitasking! Mindegy, hogy hány éves vagy, tapasztalatot bármikor szerezhetsz és kortól függetlenül ma már minden adott ahhoz, valami újat tanulj vagy szakmát válts. Ha sokfélét kipróbálsz, ha céljaid érdekében belefogsz például egy angol tanfolyamba, de abbahagyod, hogy inkább online marketinget tanulj, ez nem feltétlenül annak a jele, hogy ne lennél elég kitartó. Inkább annak, hogy idejében felismerted, hogy mégsem arra van szükséged. A sikeres élet feltétele a jó választás. Úgy juthatsz feljebb a ranglétrán, ha olyan munkát végzel, amit kedvelsz. Ha nem érzed a helyeden jól magad, nehéz tartós eredményt elérni. A sikerhez vezető első lépés, hogy tudd, mit akarsz. Ha mindig is a divat érdekelt, ne vágyj könyvelői karrierre, ha emberekkel szeretsz foglalkozni, ne bújj el egy eldugott irodában. Addig változtass és keresgélj, amíg megtalálod a neked való helyet.
#4 tévhit: Ne vívj szélmalom-harcot!
Ha nem sikerül előbbre jutnod, gondold át, mi lehet az oka. A választ mindig magadban kell keresned. Lehet, hogy valamit meg kell tanulnod, jobb időbeosztást, új ismereteket, esetleg többet kellene kávéznod a főnököddel? Sose lehet tudni! Az is elképzelhető, hogy több gyakorlatot kell szerezned, vagy jobban az adott feladatra kell figyelned. Ha kudarc ér, az jelzés, hogy valamiben fejlődnöd kell. Ne keseredj el, de ne is hagyd figyelmen kívül a történteket. Érdemes olvasgatni neves emberek életrajzát, vallomásait, interjúit. Kiderül, hogy alig akad olyan, aki burokban született. Szinte mindenkinek rengeteg kudarcot és visszautasítást kellett elviselni. De addig küzdöttek, míg elérték céljukat. Ha átéled igaz történeteiket, az téged is ösztönözhet a kitartásra.
#5 tévhit: A jövedelem tükrözi a sikert
Sokat úgy vélik, ha valaki sokat keres révbe ért. Pedig számít, hogy mennyi stresszel végzi a dolgát, és mennyire kedveli is, amit csinál. Hogy gyomorgörccsel kezdi-e a hetet, vagy vidám várakozással. Sikerei vannak-e, vagy épphogy csak képes megfelelni? Igyekezetét elismerik-e, vagy ez a munkakör eleve anyagi megbecsüléssel jár.
Ha úgy érzed, hogy valami mást szívesebben dolgoznál, csak a pénzért nem érdemes maradni. Találd meg, miben vagy tehetséges, mi az a terület, ahol szívesen dolgoznál. Ha nincs meg a kellő tudás, vagy gyakorlat, szerezd meg. Tapasztalatok szerint, ha feladod a jól fizető állásodat egy olyanért, amit szívesebben végzel, hosszú távon anyagilag is megtérül a kimaradás. Viszont nem leszel beteg a stressztől, boldogabbak lesznek a napjaid és köztudottan magasabb teljesítményre késztet, ha szívből dolgozol és nem csak a pénzért.
#6 tévhit: Ismeretség nélkül nem boldogulhatsz
Könnyű annak, akinek befolyásos ismerőse terelgeti a karrierjét. De az nem igaz, hogy e nélkül kudarcra vagy ítélve. A legtöbb cégnél kedvelik a bátor embereket, akikben van spiritusz és mernek felhívás nélkül jelentkezni egy-egy megüresedett pozícióra. Igaz ugyan, hogy a legjobb állásokat általában nem hirdetik meg, ismerősökön keresztül betöltik azokat, vagy fejvadászok, toborzók keresik meg rájuk az ideális jelölteket, de az ismeretség nem sokkal jelent több előnyt, mint egy bátor ismeretlen, akinek van mersze magától jelentkezni. Persze, azt se várd, hogy mindjárt az első helyen tárt karokkal fogadnak. De ha rendszeresen próbálkozol, és nem adod fel előbb-utóbb eléred célod ismeretség nélkül is.
#7. tévhit: Álmodozás az élet megrontója
Ha sikeresen akarsz változtatni, akár a munkahelyeden, akár új állásra készülve, fantáziára és merészségre van szükséged. De lesznek, akik, lebeszélnek majd. Úgy gondolják, ne tűzz ki magas célt magad elé. A világot azonban az álmodozók vitték előre! Száz éve még bolondnak tartották volna, aki a okostelefonról vagy volna. Gyakran azért nem merünk változtatni, mert mások lebeszélnek róla. Ne törődj a vészmadarakkal és a kárörvendőkkel! Ők számtalan példát fel tudnak sorolni a kudarcra. A vészmadár típusú ismerős valószínűleg a csalódott, sikertelen emberek táborát gyarapítja. Merj álmodozni és megvalósítani! Ha valami nem sikerül, akkor se add fel, különben te is olyanná válhatsz mint szkeptikus ismerőseid. A kudarc egy fajta iskolát jelent, előfordulhat, hogy valamennyi osztályt végig kell járnunk, míg elérjük, amit szeretnénk. Lényeg, hogy mindig álljunk talpra, ne torpanjunk meg sokáig, és ne is forduljunk vissza.