Az angol nyelvű Wikipedia havonta 9 milliárd letöltést kap, amely óriási felelősség, hiszen, ha nem pontosak az információk, akkor sokan hamis tudáshoz jutnak.
Mivel az oldalt bárki szerkesztheti, ezért nem hiteles információk is bekerülhetnek a tárba, bárki számára hozzáférhetően – ráadásul egyre több középiskolás és egyetemista használja fel tanulásra is. Különösen problémás ez olyan érzékeny témák esetében, mint például a pandémia vagy a klímaváltozás. Utóbbi esetében a klímaváltozást tagadók igyekeznek arra használni a Wikipediát, hogy saját véleményüket, nézeteiket becsempésszék a rendszerbe, és így terjesszék azt. Ezért a cégnél külön önkéntesek foglalkoznak azzal, hogy az ilyen információkat töröljék.
Az egyik ilyen segítő, David Tetta elmondta, előfordul, hogy 100 oldalt végig kell olvasni ahhoz, hogy egyetlen javításra váró mondatot találjanak, de óriási a felelősség. Szinte háborút kell folytatniuk azok ellen, akik nem ismerik el a klímatudósok munkáját. Olyan is volt, hogy valaki azt csempészte bele a szövegfolyamba, hogy a világ természettudósai egy titkos kommunista szervezet zsebében vannak.
Femke Hijsse holland önkéntes szerint a Wikipedia klímaszerkesztőinek mostanra elég jó szemük lett ahhoz, hogy hamar észrevegyék azokat a kirívó pontokat, amelyek jelzik, hogy hamis információ került a szövegbe, ilyen például a látványosan hamis forrás, és a klímatagadók általános narratívájához tartozó kulcsszavak szűrése is.
Forrás: bbc.com