Neves rendezők díjnyertes új filmjei, kísérleti alkotások és retrospektív válogatás is szerepel az I. Budapest International Film Festival (BIFF) programjában október 29. és november 3. között a Corvin moziban.
A szervezők közleménye szerint immár teljes a BIFF programja: a korábban bejelentett öt film mellé további tizennégyet válogattak be a fesztiválra. Mint kiemelték, a retrospektív válogatás kivételével a programban szerepelő filmeknek a BIFF-en lesz a magyarországi mozipremierjük.
A különleges bemutatók szekciójában lesz látható a javarészt Budapesten forgatott és az idei Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb rendezőnek járó Ezüst Oroszlánnal díjazott The Brutalist című történelmi dráma, amelyet Brady Corbet írt és rendezett a Mona Fastvolddal közösen írt forgatókönyv alapján.
Az Adrien Brody főszereplésével készült film egy Egyesült Államokba emigrált fiktív magyar építészről szól. A hét éven át készített alkotás vágója Jancsó Dávid, ko-producere Petrányi Viktória volt, de feltűnik benne Vilmányi Benett és Sztarenki Dóra is.
A nyitófilm a nemzetközi versenyprogramban szereplő The Seed of the Sacred Fig lesz, Németország nevezése a legjobb nemzetközi film Oscar-díjára.
A hazájából elűzött iráni filmrendező, Mohammad Raszulof Cannes-ban díjazott filmje egy társadalmi dráma, amely egy végletekig kiélezett macska-egér harccá alakul állam és individuum, privát- és közszféra találkozásának töréspontján egy elnyomó rendszerben – írták a szervezők.
A nemzetközi versenyprogramban lesz látható a The Devil’s Bath című misztikus horror is, amely Ausztria hivatalos nevezése a jövő évi Oscarra. A kosztümös horror az európai történelem egy megrázó, eddig elfeledett fejezetét tárja fel. A film Anja Plaschg (aki Soap & Skin néven a film zenéjét is szerezte) főszereplésével a 18. századi Európa peremvidékein, szigorú vallási dogmák mentén élő asszonyok életét mutatja be.
Szintén a versenyprogramban szerepel a Bird című dráma, amelyet a brit Andrea Arnold írt és rendezett. A Barry Keoghan és Franz Rogowski főszereplésével készült film „lebilincselő és reményteli történetet mesél identitásról, szexizmusról, magányról és a szigetország történelméhez méltó osztályharcos küzdelemről” – olvasható a közleményben.
A versenyprogramba bekerült az Európai Parlament és az Európai Filmakadémia közös filmművészeti közönségdíja, a LUX öt döntősének egyike is, Szofia Exarhu görög rendező Animal című filmje.
A közlemény szerint a versenyprogramban szereplő tíz filmre a helyszínen tudnak szavazni a nézők, és a voksok alapján adják át a zárógálán a közönségdíjat.
Az Anzix: Kísérleti mozi elnevezésű szekcióban láthatják a nézők Leos Carax francia rendezőnek az idei Cannes-i filmfesztiválon debütált It’s Not Me című filmjét.
A 100 év Sherlock és a mozi nyomában című retrospektív program műsorában kapott helyet Buster Keaton Ifjabb Sherlock detektív című filmje bemutatása 100. évfordulója alkalmából. Az 1924-ben készült amerikai néma vígjáték főszereplője is maga a rendező.
Ebben a szekcióban vetítik még Alain Delon főszereplésével A vörös kör (The Red Circle) című 1970-es filmet, az iráni filmrendező, Abbasz Kiarosztami Close-up című dokumentumfilmjét 1990-ből, valamint az Oscar-díjas Kathryn Bigelow 1995-ös alkotását, a Strange Days – A halál napja című amerikai akciófilmet.
A fesztivál versenyen kívüli zárófilmje a belfasti hip-hop trió felemelkedését bemutató Kneecap lesz. A szex, drogok és hip-hop mámorában úszó életrajzi filmben, amelyben az Oscar-jelölt Michael Fassbender is szerepel, a zenekar tagjai önmagukat játsszák.