Virsli kisokos – 1. rész (Receptekkel)

Csak elvétve találkozhatunk olyan felnőttel, aki még sosem készített virslit. Sőt, megkockáztatjuk, hogy a tinik között is kevesen lehetnek ilyenek. Nem véletlen, hiszen a virsli olyan egyszerűen, ráadásul meglepően sokoldalúan variálható étel, ami a kezdő szakácsoknak is sikerélményt adhat, ráadásul sok családban igazi jolly jokernek számít.

Főzöd vagy melegíted? Nem mindegy, hiszen az előbbitől könnyen kirepedhet, ráadásul felesleges is a főzés, hiszen elegendő lenne a hőkezelés, ha melegen szeretnénk tálalni, de a hidegkonyhai készítményekbe bőven elég felkarikázni. Manapság számos virslikészítmény sorakozik a boltok polcain, érdemes azonban a címkék mögé nézni, és a minél magasabb hústartalmú készítményeket választani.

Virslitörténeti gyorstalpaló, avagy a virsli régebb óta velünk van, mint hinnénk

Gondoltad volna? A virsli hosszú évszázadok óta jelen van az életünkben. A német eredetű élelmiszert először 13. századi források említik, egészen pontosan már az 1270-es években felbukkant a korabeli gasztronómiában. A virslik egészen a kezdetektől szigorú ellenőrzés alatt készültek: eleinte kizárólag sertéshús kerülhetett bele és juhbélbe töltötték. Ez a típusú virsli viseli a frankfurti nevet, hiszen Frankfurt am Main városából származik. A frankfurti virsli hosszú ideig uralta a piacot, azonban 1805-ben megtört egyeduralma Johann Georg Lehner svájci származású hentesmesternek köszönhetően. Lehner Németországban szerzett tudását Bécsben kamatoztatta, ráadásul kissé újragondolta a virsli receptjét, amellyel beírta magát a virslitörténelembe. Mégpedig azzal a forradalmi újítással, amellyel létrehozta a bécsi virslit, vagyis azt az újdonsült virslifajtát, amelyben a sertéshús mellett megjelent immár a marhahús is. Lehner nem csak újított, hanem szabályt is szegett, hiszen akkoriban – ahogy fentebb olvasható – a különböző húsfajták keverése tilos volt a virslikben. A bécsi virsli II. Ferenc császárnak is az egyik kedvenc fogása volt. A frankfurti és bécsi virsli mellett ma már találunk szárnyashúsból készült termékeket is.

Mi is az a virsli?

A Magyar Élelmiszerkönyv meghatározása szerint azok az élelmiszerek sorolhatóak a virslikhez, amelyekben a késztermékek hústartalma legalább 51%. Természetes vagy a műbélbe töltik a húspépet (prádot), a késztermék átmérője pedig nem haladhatja meg a 26 mm-t. A csontokról mechanikusan nyert hústartalom 10%-ban maximalizálható.  A virsliben a húspép mellett fűszerpaprika, enyhe só és bors íze érzékelhető. 

Nem minden virsli, ami annak látszik! Vannak olyan termékek ugyanis, amelyek első pillantásra virslinek tűnhetnek az avatatlan szemek számára, azonban azok nem felelnek meg a Magyar Élelmiszerkönyv virslikkel szembeni előírásainak, például az összetevők arányát figyelembe véve. Éppen ezért az ilyen termékek nem is viselhetik a virsli nevet, hanem egyéb elnevezéssel találhatóak meg a boltok polcain, pl. rudacskák, pálcikák.

Tudtad? A KOMETA szakembereinek sikerült olyan fűszer-kombinációt megalkotniuk, amivel ugyanazt a kellemes ízhatást érték el kevesebb só használatával, így változatlan ízélmény mellett 25%-kal alacsonyabb a sótartalma az Ínyenc bécsi és frankfurti virslinek is.

Hogyan készítsük el a virslit?

A virsli a kezdő szakácsok egyik kedvelt étele, hiszen pillanatok alatt elkészíthető belőle meleg étel, tálalása azonban nem csak számukra jelenthet kihívást. A főzés során ugyanis szétrepedhet. Igen ám, de ha meleg virslit szeretnénk enni, akkor valójában elég lenne forró vízbe tenni egy kis időre, vagy a mikróban átmelegíteni.

Tévhit! A virslit egyáltalán nem kell főzni, hiszen a boltokban kapható termék már főtt. Megszoktuk, hogy melegen esszük, innen ered az a tévhit, hogy a virsli csak főzve jó, pedig valójában elég a majonézes-kukoricás virslisalátára gondolni, amibe a felkarikázott hideg virsli kerül.

Hogy érhetjük el, hogy a virsli ne repedjen be? Ami nem is csupán az esztétikai kérdés, hanem az ízélményt is befolyásolhatja, a víz ugyanis a rétegekbe szivárog. Mindez elkerülhető a megfelelő melegítési technika alkalmazásával. A virslit elég megmelegíteni 80-90 Celsius fokos vízben. Tehát nem kell beledobni a terméket a forrásban lévő vízbe. Helyette elég, ha levesszük a tűzről a lábast, majd beletesszük a virslit, ezután lefedjük pár percig. Vannak tasakkal együtt melegíthető, akár mikrózható termékek is.

Tudtad? Ezért eszünk virslit szilveszterkor

A virsli a szilveszteri menü egyik alapvető fogása, amely automatikusan felkerül a bevásárlólistákra az ünnepi készülődés során. Hazánkban ennek eredete, hogy a hagyományok szerint csak olyan ételeket együnk újév napján, amelyek szerencsét hoznak az új esztendőben. A népi babona ünneppel kapcsolatos filozófiájába a sertéshús, a tradicionális virsli alapanyagaként, remek választásnak bizonyulhat, hiszen a sertés kitúrja a szerencsét. 

Virslis receptötletek a Tudatos Húsevő blogról

Íme pár recept, amelyet érdemes kipróbálni, ha egyszerű, gyorsan elkészíthető ételt választanánk, mégis valami újdonságra vágyunk! 

Szilveszteri roll-dog

Hozzávalók

  • 1 csomag leveles tészta
  • 1 csomag KOMETA ÍNYENC Bécsi virsli
  • 1-2 ek. mustár
  • 10 db hurkapálca

Elkészítés 

Kezdésként vágjuk félbe a virsliket, és szúrjuk bele a hurkapálcákat. Ezt követően a tetejüknél kezdve, kissé átlósan, egészen a hurkapálcáig vágjuk be a virsliket, és körkörösen vigyük végig a vágást. Ha ezzel megvagyunk, óvatosan húzzuk szét a virslit úgy, hogy hézagok keletkezzenek. A következő lépésben ezekbe a résekbe óvatosan tömködjük bele a csíkokra vágott leveles tésztát. Ezután a rudacskáink mehetnek egy sütőpapírral bélelt tepsibe. Mielőtt a sütőbe kerülnének, kenjük meg őket kikevert tojással, majd légkeveréses üzemmódban 15-20 perc alatt 190 °C fokon süssük készre. Mustárral és paprikával tálaljuk.

Roppanós falatok virslivel és lecsókolbásszal

Hozzávalók 

  • 500 g KOMETA ÍNYENC Bécsi virsli
  • 500 g KOMETA Útravaló Sertés lecsókolbász
  • 200 g kukoricadara
  • 100 g finomliszt
  • 1 db tojás
  • 1 tk cukor
  • 0,5 tk sütőpor
  • 2,5 dl tej
  • fűszerpaprika
  • étolaj 

Dip

  • 180 g tejföl
  • 1 ek mustár
  • 1 ek majonéz
  • bors
  • fokhagyma granulátum 

Elkészítés

Először a dipet készítsük el, hogy jól összeérhessenek az ízei. Egy kis tálban keverjük össze a tejfölt 1 evőkanál mustárral és 1 evőkanál majonézzel. Mehet bele ízlés szerint egy csipetnyi só, bors és fokhagyma granulátum. 

Egy tálban keverjünk homogén masszát a hozzávalóinkból: 200 g kukoricadara, 100 g finomliszt, 1 db tojás, 1 teáskanál cukor, 0,5 teáskanál sütőpor és 2,5 dl tej, majd ízesítésként egy pici só és fűszerpaprika. Fontos, hogy csak annyira folyjon a tészta, hogy rá tudjon tapadni a virslire és a kolbászra, hiszen köpenyként fogja azokat körülölelni. Tejjel és liszttel tudjuk finomítani a tészta állagát és vastagságát is. A tésztát öntsük egy magas pohárba, majd húzzuk fel pálcikára a virslit és lecsókolbászt, majd mártsuk meg őket a masszában. Ezt követően hevítsünk fel étolajat egy serpenyőben, és néhány perc alatt süssük meg ropogósra a falatkáinkat!

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.