Halloweent egyre többen ünnepelik hazánkban is, hiszen október 31-e és az azt követő időszak, olyan izgalmas szokásokat tartogat, ami az egész családnak jó szórakozást garantál. Alkalomhoz illő dekorációk széles választéka vár mindenkit az áruházakban, de az otthon, saját kezűleg elkészíthető, autentikus faragott töklámpásról se feledkezzünk meg!
A tradíciókat nem csak azért érdemes tartani, mert gyerekek számára remek szórakozást jelenthetnek, hanem azért is, mert megtörik a hétköznapi rutint, dinamikát visznek a mindennapokba, különleges illatokat, ízeket, színeket, programokat kínálnak. Emellett összehozzák a családot, szélesebb rokonságot, baráti társaságokat, nevetéssel töltve meg mindannyiunk életét.
És mit jelent a fiataloknak? Bulit buli hátán. A középiskolások és egyetemisták minden évben kitesznek magukért: filmbe illő sminkekkel, kreatív arcfestésekkel és fantasztikus dekorációkkal készülnek október utolsó napjára. Ki a kollégiumot, közösségi tereket díszíti fel társaival ilyenkor, ki a belvárosi szórakozóhelyekre vonul rémisztő jelmezekben pompázva, ki pedig az otthonát készíti elő a házibulira. Jó elfoglaltságot jelent az ünnepi készülődés és nem csak a gyerekeknek, ősziszünetelő kamaszoknak, hanem a felnőttek számára is. A bulihoz illő dekoráció, félelmetes jelmezek és smink, valamint extrém ételek dukálnak. Az Euronics szakértőinek segítségével összeszedtük, mi mindenre érdemes figyelni.
1. lépés: dekoráció
Minden eseménynek megvannak a sajátos színei, figurái, szükséges kellékei. A Halloween esetében ez a töklámpás, a denevér, a pókháló és szellemek minden mennyiségben. Praktikus megoldás is az ablakdekoráció bevetése, hiszen az üveg felülete könnyen díszíthető, kifejezetten jól mutat kívülről és belülről egyaránt és az esemény elmúltával könnyen eltávolítható. Az Euronics kínálatában olyan ablaküveg-matricák is elérhetőek, amelyek nem tartalmaznak ragasztóanyagot, egyszerűen, langyos vízzel lemoshatóak és alkalomadtán ismét felhasználhatóak. Ráadásul ezzel akár a gyerekek is díszíthetnek, így ők is kivehetik a részüket a készülődés örömteli pillanataiból.
2. lépés: hangulatfények
A klasszikus teamécsesek XXI. századi reinkarnációján és a felakasztható szellemes fényfüzéren át, a kertbe vagy virágcserépbe szúrható, napelemmel működő, LED-es szolár lámpáig kedvünkre válogathatunk a különböző halloweeni fényforrások széles kínálatában. Sőt, már a hagyományos töklámpásból is beszerezhetjük a hosszú élettartamú, évről-évre felhasználható elemes változatot.
3. lépés: szellemes kiegészítők
Itt aztán tényleg mindent szabad! Jöhetnek a boszorkányos szemüvegek, maszkok, a mintákat falra vetítő speciális lámpák. A buli hasznos felszerelését, az elmaradhatatlan és rendkívül praktikus italadagolót se felejtsük el, már ebből is beszerezhető töklámpás formájú.
4. lépés: töklámpásfaragás
A töklámpás faragása eredetileg ír szokás volt, amivel a rossz szellemeket tartották távol. Magyarországon egészen az Árpád-házi királyok idejére nyúlik vissza a története: Salamont a Visegrádi várba zárva őrizték, töklámpásokkal megvilágítva, hogy éjszaka is szemmel tarthassák az őrök.
Érdemes már pár nappal az esemény előtt nekilátni a munkának: szerezzünk be egy számunkra szimpatikus formájú és méretű tököt, amelyet már a legtöbb zöldségesnél, élelmiszerbolt kínálatában is megkaphatunk ebben az időszakban. Alapesetben nagyjából egy hétig tartja magát az elkészült lámpás, ami azonban ecetes vízzel való átöblítéssel meghosszabbítható.
Érdemes először papíron megtervezni kedvenc tökfejünket, mert amit már eltávolítottunk a zöldségből, azt nem fogjuk tudni visszavonni. Kezdésnek terítsük le alaposan a helyszínt újságpapírral, hogy elkerüljük az asztallapra és a padlóra száradt ragacsos tök okozta extra feladatot; így a faragás végeztével csak összehajtjuk a „papírterítőt” és már nyoma sem látszik a több kupac tökbelsőnek! Az elkészült lámpásokat végezetül öblítsük le, hogy ne maradjon a falán a ragacsos belső, majd helyezzünk bele egy mécsest, hogy igazán jól mutasson a sötétben.
5. lépés: Extrém falatkák
Nem múlhat el ünnep valami extra, kifejezetten arra az időszakra jellemző menü nélkül. Október vége felé közeledve a gasztro oldalakon is megjelennek a legkülönbözőbb tematikus receptek. Halloweenkor nem az alapanyag vagy az íz áll a középpontban, a lényeg sokkal inkább az, hogy milyen a külcsín. Az asztalokat és a polcokat elfoglalják a kis cukormázas szellemek, denevérformájú csokis teasütemények, pókos muffinok, töklámpásra hajazó rizsgolyók és fasírt szörnyecskék, mézeskalács csontvázak, virsliből életrehívott múmiák. Egy kis karmos boszorkányujjat valaki?