Hazánkban a túlsúly és az elhízás sajnos népbetegség. A cikk első részében arról írtam, hogy a felnőttkori elhízásban az EUi toplistáján az első 3 helyre, világszerte pedig a top tízbe kerültünk az utóbbi időben. Most arról olvashattok, hogy milyen a sport és az egészség kapcsolata. Vajon, ha többet tudnánk az elhízás következményeiről, nagyobb lenne a motiváció?
A WHO európai régiójában azt jósolják, hogy egyes országokban az elhízás megelőzi majd a többi kockázati tényezőt, és a rák kialakulásának legmagasabb kockázati tényezőjévé válik. Európában a felnőttek kétharmada és minden harmadik általános iskoláskorú gyermek túlsúllyal vagy elhízással él. A COVID-1 világjárvány tovább súlyosbította az elhízás problémáját. A járvány alatt a bezártság, a home office, a beszűkült mozgáslehetőségek és a több kalóriafogyasztás miatt az emberek átlagosan 3-5 plusz kilót szedtek fel magukra. Ezért is nevezik ezt a jelenséget COVID-típusú elhízásnak.
Az elhízás (obesitas, obezitás) olyan kórállapot, amelynek során a szervezet zsírraktározása oly mértékű, hogy az káros lehet az egészségre, és a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egészségi problémához vezethet. Krónikus – különösen a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, az obstruktív alvási apnoe, egyes rákbetegségek, a csont-ízületi gyulladás és az asztma –, és akut betegség, pl. Covid-19 kialakulásának valószínűsége is megnő az elhízott embereknél, de számos egyéb fizikai és lelki megbetegedés kockázata is felerősödik.
A fokozott táplálékbevitel nyomán adódó felesleg egyáltalán nem mindegy, hogy hova rakódik le. Ebből a szempontból veszélyes a hasüregben a zsigerek között gyarapodó hasi zsír. Ennek felszaporodása összefüggésbe hozható számos szív- és érrendszeri betegséggel, a túlsúly pedig a 2-es típusú cukorbetegség legfontosabb kockázati tényezője.
Sokan nincsenek tisztában ezekkel a lehetséges következményekkel, ám tekintve a dohányzással kapcsolatos rengeteg információ keringését és hogy ez mennyire hidegen hagyja a dohányosokat, félő, hogy az étkezéssel kapcsolatos kockázatok sem érnék el az ingerküszöböt.
Van megoldás?
Az elhízás az egyik leggyakoribb, de megelőzhető halálozási ok a világon. Ám sajnos ezt a döntést senkire sem lehet rákényszeríteni, a motivációt mindenkinek magának kell megtalálni. Az esztétikai tényezőkön túl sokkal többet jelent az egészségünk megőrzése; az, hogy ne okozzon problémát felgyalogolni egy lépcsőn, labdázni a gyerekünkkel a játszótéren vagy akár túrázni egyet a természetben.
A testsúly csökkentése persze hosszabb folyamat, amelyhez érdemes szakember segítségét igénybe venni. Minden ember más, nem alkalmazható ugyanaz a módszer mindenkire. Rengeteg tényező befolyásolja az embert minden nap, és ezeket nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Olyan megoldást kell találni, amely figyelembe veszi a fogyni vágyók életkörülményeit, fizikai és mentális állapotát, szabadidejét, anyagi lehetőségeit, étkezési szokásait, korábbi mozgásmódjait stb. Komplex, egyénre szabott táplálkozási és mozgásprogrammal, segítő közreműködéssel, és folyamatos monitorozással garantált a siker.
Azonban a legfontosabb, hogy ráébredjünk, senki nem fogja tudni ezt a munkát helyettünk elvégezni, csak mi. Senki nem fogja megragadni a kezünket, nem fog felállítani a kanapéról, nem fog tudni tartós motivációt adni nekünk, csak mi saját magunknak. Tegyük fel magunknak a kérdést: meddig szeretnénk aktívan élni? Mire várunk? A ma tette határozza meg a holnapot.
A saját felelősségünk, hogy mennyire vigyázunk a testünkre, egészségünkre. Soha nem késő belevágni, minden megtett lépés értünk van. Megéri önmagunkba fektetni.