A mostanában nagyon jellemző hormonális betegségek (pl. pajzsmirigy alulműködés, inzulinrezisztencia, endometriózis) mellett egyre többet hallani az ösztrogéndominanciáról is, amely leginkább nőket, de (legtöbbször rejtetten) férfiakat is érint. – Harsányi Juli szakértő szerzőnk írása.
Mit nevezünk ösztrogéndominanciának?
A női ciklus fő hormonjai az ösztrogén és a progeszteron: míg az ösztrogén nagyobb fokú termelése inkább a ciklus első felében, addig a progeszteron a ciklus második felében jellemző.
Normális esetben a két hormon egyensúlyban van, sokszor azonban felbomlik az egyensúly: vagy nagyon megnő (jellemzően a ciklus második felében) az ösztrogén szintje, ilyenkor a progeszteron akár még határértéken belül is lehet, vagy, a másik esetben, az ösztrogén nem feltétlenül túl magas, viszont a progeszteron annyira alacsony, hogy a kettő aránya már nem lesz megfelelő. Az előbbit abszolút, az utóbbit relatív ösztrogéndominanciának hívjuk.
Magyarországon egyes források szerint minden 10 nőből nyolcat érint a fenti állapotok valamelyike, vagy gyakran mindkettő állapot egyszerre (tehát, hogy az ösztrogén túl magas, a progeszteron pedig túl alacsony a vérben).
Miért baj, ha egyensúlytalanság áll fenn a női hormonokban?
Az ösztrogéndominanciának számtalan tünete van, és mi nők, sokat érzékelünk is magunkon, általában mégsem kötjük össze egy konkrét állapottal. Ilyenek például:
- premenstruációs szindróma
- vérzési zavarok, görcsös menstruáció
- rendszertelen ciklus
- mellfeszülés, mellcsomók
- meddőség, vetélés
- korai menopauza
- rendszeres kismedencei gyulladások
- pajzsmirigy problémák
- fejfájás, migrén
- hangulatingadozás, memóriazavar, alvászavar
- édesség iránti fokozott vágy (inzulinrezisztencia nélkül is)
- állandó puffadás
- makacs súlygyarapodás (főleg has, comb, fenék tájékon)
- csökkent nemi vágy
- hajhullás.
Mi az oka az egyensúlytalanságnak?
Alapvetően az okozza az egyensúlytalanságot, hogy túl sok ösztrogénszerű molekula kerül be a szervezetünkbe, amelyek aztán hormonszerű hatást váltanak ki.
Ezek lehetek xenoösztrogének – ezek főleg vegyszerekben, kozmetikumokban, csapvízben, nagyüzemi állatok húsában találhatóak meg, és lehetnek fitoösztrogének is – ezek a növényekben megtalálható ösztrogénszerű anyagok (pl. szója, legmag). Sajnos önmagában a háztartási vegyszerekkel, nem természetes alapanyagokból készült kozmetikumokkal, nagyüzemi állatok húsának fogyasztásával rengeteg ösztrogénszerű anyag kerül be a szervezetünkbe, amit aztán a májunknak kellene lebontania. Sajnos a legtöbb esetben a máj „nem bírja” ezt a feladatot, így a túlzott mennyiségű ösztrogén a szervezetünkben marad, és a fenti tüneteket okozza.
A fenti állapot laborokkal (a ciklus 3. és 21. napján) egyszerűen felderíthető és kezelhető is. Ezek részleteiről a következő cikkemben olvashattok.