Fokozatos változásokról ad újabb és újabb jeleket a lakáspiac a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése óta. Most az látszik, hogy megindult a kereslet átrendeződése az olcsóbb és nagyobb lakások irányába – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely több mint 400 ezer hirdetés alapján vizsgálta a különböző árkategóriába tartozó lakások, és házak eloszlásának, és keresletének változását.
- Újabb átalakulás jelei látszódnak a lakáspiacon, amelyben a karanténhatás is szerepet kapott.
- Országszerte megnőtt az olcsóbb, 30 millió forintnál olcsóbb lakások iránti érdeklődés. Áprilisban az összes érdeklődés 57 százaléka összpontosult ezekre, szemben a februári 54 százalékkal.
- A fővárosi kínálatban egyre nagyobb súlya van a 30 millió forintnál olcsóbb lakásoknak, az arányuk egy év alatt 18 százalékról 24 százalékra nőtt.
- Beindulhat az eladók harca a vevőkért, mivel az olcsóbb ingatlanok súlya nőtt a kínálatban, a vásárlók viszont már nem szeretnének annyit költeni ingatlanokra mint korábban.
Mi történt a 30 milliós határral?
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta: “Az eladó lakások kínálati négyzetméterárai országos szinten érdemben nem változtak a járvány előtti, februári szinthez képest. Ez azt jelzi, hogy az eladók nincsenek lépéskényszerben, azaz még egyelőre kivárnak. A budapesti kínálatban azonban egyre nagyobb arányt képviselnek az olcsóbb, 30 millió forint alatti lakások.” Az ingatlan.com elemzéséből kiderül, hogy Budapesten a 30 millió forint alatti lakások aránya a teljes kínálatban tavaly májusban 18 százalékos volt, idén februárban már 23 százaléknál járt, 2020 májusában pedig majdnem 24 százalékos volt, vagyis a teljes kínálat közel negyedét adják a fővárosi szinten viszonylag olcsónak mondható lakások. A megyeszékhelyeken az olcsóbb lakások felfutása kisebb mértékű: Miskolcon vagy Tatabányán például a 15 millió forintnál alacsonyabb áron eladó lakások részedése 1-2 százalékponttal 51,8 százalékra, illetve 21,2 százalékra emelkedett. Balogh László elmondta:
“Beindulhat az eladók harca a vevőkért, mivel összességében az olcsóbb ingatlanok súlya nőtt a kínálatban, a vásárlók viszont már nem szeretnének annyit költeni ingatlanokra mint korábban.”
Mit keres az érdeklődők kétharmada?
A keresleti oldalon az látható, hogy országos szinten a 30 millió forintnál olcsóbban kínált lakások iránti érdeklődések aránya a februári 54 százalékról májusra 57 százalékra emelkedett. Ezzel párhuzamosan a nagyobb lakások iránti kereslet fokozódott. A járvány előtt – februárban – a teljes kereslet alig több mint 60 százaléka, májusban viszont már a 66 százaléka összpontosult a 60 négyzetméternél nagyobb lakásokra. Balogh László elmondta: “A nagyobb lakások iránti kereslet fokozódása részben a karanténhatásnak köszönhető. Sokan ugyanis a 9-10 hete tartó bezártság miatt a meglévő otthonuknál nagyobb ingatlan iránt érdeklődnek. Hogyha a most beindult folyamatok tartósak lesznek, az országszerte átrajzolhatja a lakáspiaci kínálatot és igényeket is.”