Bár beköszöntött az ősz, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss figyelmeztetése szerint továbbra is magas a parlagfű pollenkoncentrációja. A parlagfűszezon ráadásul – a korábbi évek tapasztalatai alapján – akár egészen októberig eltarthat, ami azért jelent komoly problémát, mert Magyarországon akár mintegy 2,5 millióan is szenvedhetnek parlagfűallergiában[1]. Számukra gyűjtöttük össze, hogy a gyógyszeres kezelés mellett vagy helyett hogyan tehetik élhetőbbé az előttünk álló napokat, heteket.
Ugyan csökkenő tendenciát mutat, országosan azonban még mindig magas a parlagfű pollenkoncentrációja, és bár a hétvégi csapadékos időjárás jótékonyan hatott, a hét elején ismét emelkedés várható – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss jelentéséből[2].
1. Gyakori és alapos takarítás
Az NNGYK felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt hetek tartósan nagyon magas pollenkoncentrációja miatt a belső terekben nagy mennyiségű pollen halmozódhatott fel. Ezt célszerű most nagytakarítással – portalanítással, szőnyegtisztítással, ágyneműcserével, függönymosással –, illetve a kora reggeli és az esti órákban történő szellőztetéssel kezelni, hiszen ezzel jelentősen csökkenthető a beltéri pollenterhelés. Fontos ugyanakkor, hogy a gondosan kimosott ágynemű szárítását ne a szabadban végezzük, a porszívózáshoz lehetőleg HEPA-szűrős készüléket használjunk, illetve lehetőleg gyakrabban mossuk fel a padlót is.
Érdekesség, hogy az LG korábbi kutatásának adatai szerint[3] az ágyneműk gyakoribb mosása mellett kevesebb figyelem irányul a lakástextilek sűrűbb tisztítására. Az allergiával küzdő hazai válaszadók kevesebb mint fele (41%) tisztítja gyakrabban a függönyöket, plédeket, pedig ezek is jelentős pollencsapdának számítanak.
2. Ruhacsere és hajmosás
Hazaérve célszerű lemosni a kézre, arcra, szemöldökre, arcszőrzetre tapadt polleneket, de tiszta vízzel vagy tengervizes orrspray-vel az orr is átöblíthető[4]. Hasznos lehet az is, ha – különösen a hosszú hajúak – a megszokottnál gyakrabban mossák meg vagy öblítik le a hajukat, természetesen lefekvés előtt.
Azzal is tehetünk a beltéri pollenkoncentráció csökkentéséért, ha a lakásba érve lecseréljük az utcán hordott ruhát. Szintén jól jön az allergia elleni harcban, ha gőzölős mosógépet használunk: ezt a funkciót a „Steam” megnevezés jelöli a készülékeken. Az öblítés kiváltására is bevethető forró gőz nemcsak bőrbarát megoldás, de a ruhákban és plüssjátékokban megbújó allergének akár 99,9 százalékát[5] is eltávolítja.
3. Tisztítsuk meg otthonunk levegőjét
Az Európai Tüdő Alapítvány (European Lung Foundation, ELF) a beltéri levegőminőség javítására a szellőztetés mellett a légtisztító készülékek használatát javasolja, ezek ugyanis kiszűrik a finom, apró porszemcséket a levegőből. Hasonló funkciót tölthet be egy antibakteriális szűrővel felszerelt légkondicionáló is. A legkorszerűbb, léghűtést és légszűrést egyaránt biztosító, LG DualCool & Pure légkondicionáló allergiaszűrője például képes eltávolítani a levegőből az olyan allergiát okozó részecskéket, mint a poratkák, gombák és penészgombák.[6] Az ilyen készülékek további előnye, hogy automata tisztítási funkcióval rendelkeznek, ami azzal, hogy a berendezés kikapcsolása után önműködően párátlanítja a hőcserélő egységet, megakadályozza a baktériumok és a penész megtelepedését.