Napi több ezer poszt Amazónia katasztrófájáról, de vajon van értelmük?

Womagic / Napi több ezer poszt

Az emberiség már rég belekezdett öngyilkosságába és úgy tűnik mindent megtesz azért, hogy ezt a folyamatot lerövidítse. Naponta olvadnak el gleccserek, belefulladunk a felesleges műanyagba, a levegő szennyezettsége elkeserítő, és most Amazónia is lángokban áll. Nézzük mindezt tétlenül? Egyáltalán mit tehetünk?
Az elmúlt napokban szinte mindenki posztolt legalább egy szívszorító képet Amazónia lángoló őserdőiről, a menekülő állatokról, az elkeseredett őslakosokról. Felmerül a kérdés, hogy mégis mi haszna ennek? Van annak bármilyen pozitív következménye, ha ismerőseink és saját magunk is képeket, híreket osztunk meg a világ tragédiájáról otthonról, a kényelmes kanapénkon ücsörögve, félszemmel a kedvenc sorozatunkat bámulva? Tettünk ezzel valami hasznosat vagy csak a lelki ismeretünket nyugtattuk meg a lehető legkényelmesebb módon?

Mihaszna posztok?

Ha szigorúan pozitívan állunk hozzá a dologhoz, akkor mindenképpen van némi haszna a posztolásnak. Persze mint mindenben, ebben is ismernünk kell a mértéket. Felesleges kétpercenként rémisztő fotókat vagy adatokat megosztanunk, ezzel csak az ellenkező hatást érhetjük el ismerőseink körében, vagyis nem az üzenetre fognak felfigyelni, inkább az tűnik fel nekik, hogy szerintük idegesítő módon bombázzuk, nyomasztjuk őket posztjainkkal, ennek aztán könnyen letiltás lehet a vége. Persze tudjuk, hogy mindenkit a jó szándék vezérel (rosszabb esetben a lájkvadászat), de olvassuk el alaposan mások bejegyzéseit, gondoljuk át őket, figyeljünk oda a fotókra, mert sajnos rengeteg fals információ kerül ki a netre, sokan pedig szinte azonnal osztják őket. És bár a jelenlegi helyzet abszolút drámai és elkeserítő, azért nincs értelme valótlanságokkal riogatnunk egymást.

Hibás kerestetik

Az sem mindegy, hogy milyen stílusban, hangnemben kommunikálunk. A témával kapcsolatban rengeteg felszólító módban írt főcímet, megjegyzést, bevezetőt olvashattunk. Az olyan típusú bejegyzések, melyekben másokat vagy személy szerint minket vádolnak (pl. Ideje, hogy elismerjétek, hogy lángol a világ, Emberek, miattatok jutottunk ide, Te is tehetsz arról, ami történt stb.) nem túl hasznosak. Teljesen felesleges egymást vádolnunk, jelen helyzetben csakis az összefogás, az együtt gondolkodás segíthet, ezért is kár időt pazarolni a hibáztatásra. A múlt hibái csak arra szolgálnak, hogy tanuljunk belölük és aszerint alakítsuk a jelen cselekedeteit. Ugyanez igaz a megfélemlítő, riogató posztokkal is. Ez a fajta kommunikáció ugyanis a legtöbb emberre bénítólag hat, gyakran sokkol is, vagyis megint csak nem azt érik el velük, ami gazán fontos lenne, mivel megint csak nem arra ösztönözik az olvasót, hogy változtasson, elgondolkodjon azon ő vajon mit is tehet saját életében másként, hogyan is segíthet közösségén belül illetve globálisan, hanem inkább menekülésre késztetnek. Sokan egy-egy fenyegető cikk vagy hír elolvasása után inkább a homokba dugják a fejüket, s úgy tesznek, mintha semmi nem történt volna, hiszen csak így tudják elviselni a nehéz, negatív kommunikáció hatásait.

Vagyis egyáltalán nem mindegy, hogy fontos, szó szerint életbevágó, életünket, jövőnket meghatározó témákban, mit írunk és olvasunk el a közösségi oldalakon. Pont ezért álljon itt egy pozitív példa is, ki mástól, mint Leonardi DiCapriotól! Nem hiába tart ott ez a zseniális művész és környezetvédelmi aktivista ott ahol, és nem hiába figyelnek az ő szavaira. Ő ugyanis, után jár a dolgoknak, aztán megfontoltan, tényszerűen, észszerűen és cselekvésre ösztönözve kommunikál a legkritikusabb helyzetben is. A napokban Instagram oldalán adott tanácsokat ahhoz, hogy egyéni szinten mit is tehetünk Amazóniáért, hogyan tudunk hozzájárulni a károk enyhítéshez.

5 tanács Leonardo DiCapriotól az amazonasi katasztrófa ellen

https://www.instagram.com/p/B1eBsWDlfF1/?utm_source=ig_web_copy_link

1. Az első és legalapvetőbb dolog, amit megtehetsz, hogy pénzt utalsz valamelyik Amazónia -mentő segélyszervezetnek. A közösségi oldalakon már rengeteg ilyen adományozás indult, az is jó ötlet, ha csatlakozol valamelyik barátod, ismerősöd adománygyűjtéséhez valamennyivel, amennyit a pénztárcád megenged.

2. Légy aktív támogatója valamilyen formában a Rainforest Aliance-nak. Az 1986-ban alapított Rainforest Alliance egy nemzetközi non-profit szervezet, amely célul tűzte ki a trópusi erdők megőrzését. Számos kezdeményezésük van, szinte minden országban, melyekhez lehet csatlakozni, de pénzadománnyal is lehet segíteni akcióikat.

3. Terjeszd a hasznos információkat. Posztolj, terejssz, lájkolj ossz meg, minden olyan információt, mely a Rainforest Alliance, valamint az amazóniai esőerdők megmentéséért küzdő bármilyen szervezet felhívását, kezdeményezését tartalmazza.

4. Élj tudatosabb életet! Figyelj oda arra mit és mennyit vásárolsz! Ne vegyél meg felesleges dolgokat csak az, amire tényleg szükséged van, használj kevesebb műanyagot,csökkentsd a húsfogyasztásod.

5. Menj el és szavazz! De csak olyan politikusra add le a voksod, akiről tudod, hogy garantáltan tesz a klímavédelemért. Azokra szavazz, akik odafigyelnek a környezetre, értik mi a baj és tesznek ellene.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.