Sokfélék vagyunk… általában szülőként egy közös bennünk: féltjük és óvjuk gyermekünket. Sokan azonban túlzottan sokat foglalkoznak lényegtelennek tűnő dolgokkal (nehogy összekoszolja magát, meg ne üsse a porcikáit, stb.), miközben az iskolás korú gyerekek szinte egész nap mást sem csinálnak, mint ülnek és statikusan terhelik csigolyáikat, gerincoszlopukat.
Tudtad, hogy a helyes testtartásnak óriási szerepe van a sérülések, háti-, térd- csípőfájdalmak megelőzésében, a prevencióban? Bizony, a tartásunkra ritkán figyelünk oda, pedig akár súlyosabb kórképeknek is okozója lehet.
De mi is az a helyes testtartás?
Ezzel a kérdéskörrel nap mint nap találkozom a munkám során mind a gyerekek, mind a felnőttek esetében. A gyerekeknél picit szerencsésebb helyzetben vagyunk, hiszen még fejlődésben lévő szervezettel van dolgunk, ami még rugalmas és nagyrészt változtatható. A kis tanítványainknál tapasztaljuk, hogy az egyenes testtartás mellett nagy figyelmet kell fordítanunk arra, ahogy járnak. A lábukat befelé- vagy kifelé „csámpázva” helyezik le, vagy a láb külső vagy belső felére terhelnek nagyobb mértékben. Ilyenkor a talajfogást követően a talp átgördülési fázisa során sajnos eltolódik valamelyik oldalra, ami a boka beesését, -kifelé terhelését, és ezzel a felette lévő ízületek helytelen összehangolódását okozzák. Gondolok itt a térdre, csípőre, ami természetesen hat hosszútávon a gerinc ágyéki szakaszára a derék tájékra -, ami később okozhat derékfájdalmakat is. Ilyenkor a gyermekeket „újra megtanítjuk járni”, hogy a helyes technikával az ízületi rendszer optimális terhelést kapjon.
A másik kiemelkedő összetevő a törzs helyes tartása, az egyenes járás, ami szintén nagy hangsúlyt kap nálunk. A gyerekeknél sokszor előfordul a „hanyag” tartás, az előreesett váll, az iskolatáska egyoldalú hordása miatt az egyik váll leesése. Ezzel szintén nagyon fontos foglalkoznunk, hiszen ez a felnőttkorban okozhat izom-egyensúlytalanságot – hogy a gerinc egyik oldalán (sokszor a lapockánál)jobban feszülnek az izmok, mint a másik-, ami okozhat a gerincben hosszútávon kóros elváltozásokat.
Mit tegyünk?
Nagyon nagy figyelmet kell fordítanunk arra az időszakra, amikor a gyermekeink növésben vannak, hiszen ekkor kell erősíteni a helyes, természetes testtartásért „felelős” izmokat, hogy a megnyúlás után az izmok szépen, stabilan megtámasszák a gerincet, medencét és segítsék, hogy a lapocka izmai is helyesen működjenek („ne álljanak ki” a hátból). Mindezeket figyelembe véve a gyerekeknél fontos, hogy megtanítsuk őket újra, mindkét talpon helyesen, a talp közepén elképzelt vonalon végiggördülve, a vállakat leengedve, megnyújtott gerinccel, leengedett vállal, a hátba „beleolvasztott” lapockával, a medence optimális tartásával – amikor a derék és a has egyenlő mértékben feszülve tartja középállásban a medencét – megtanítani egyenesen járni..és itt nem a katonás, feszes-, hanem a természetes járásra gondolok.
A szép testtartás nemcsak egészségileg fontos, hanem növeli az önbizalmat, és segíti a megjelenést, a határozottság növelését, ami az élet minden területén fontos. Figyeljünk arra, hogy az edzők fordítsanak nagy hangsúlyt erre, hogy később tudatosan és szépen tartva magukat minél egészségesebben tudjanak élni Gyerekeink!