Komfortzóna vírus idején

„Sokszor előfordul, hogy érezzük, valami nincs rendben az életünkben. Munkában, magánéletben egyaránt. Mégsem teszünk semmit. Miért csináljuk ezt?” A válasz egyszerűen az volt: „Még nem fáj eléggé.” Ez az egybehangzó véleménye Csernus Imrének és Pál Ferinek is azzal kapcsolatban, ha valaki nem képes elhagyni a komfortzónáját. Kivéve akkor, ha olyan változás következik be, amit nem tudunk figyelmen kívül hagyni. Ilyen a korona vírus.

Az alábbi ábra a Komfortzóna és abból való kilépés fázisait mutatja meg, amit erre a vírusos időszakra írták át.

Az eredeti verzióban a legbelső kis kör jelzi a Komfortzónát, ahol „békeidőben” biztonságban érzed magad, te irányíthatsz és élsz a megszokott napi rutin szerint. Ebbe kontárkodott bele a vírus, és kérés nélkül mozdított ki a Félelem zónájába, ahol már csökken az önbizalom, és ebben az ismeretlen helyzetben egyre fontosabb lesz mások véleménye, amire úgy érzed, hogy támaszkodhatsz.

A gyors változásra elsőként kifogásokat keresel, és nem megoldásokat, valamint a cselekedeteidet leginkább a kétségbeesés és nem az átgondoltság jellemzik.

Ennek gyakorlati fordítását látod a táblázat második zónájában.

Ebből való kilépéshez nem kevés energia szükséges, de úgy is mondhatjuk, hogy megfelelő motiváció, vagy egy jól megfogalmazott cél kell. Ekkor már a Tanulás zónába érkeztél. Rájöttél, hogy a helyzet kezelhető, lesz elég liszt, élesztő és WC papír a boltokban, és elkezdhetsz az adódott kihívásokra és problémákra megoldást keresni, mely folyamatok alatt új készségeseket és képességeket szerzel, eltolva ezzel a Komfortzónád határait. Ezzel gyakorlatban is értelmet nyer Darwin híres mondása, miszerint

“Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásokra.” Isten hozott a klubban!

Ha egyszer ebbe belefogsz, akkor nő az önbizalmad, az elért kitűzött célok után új kihívásokat keresel, és azt veszed észre, hogy visszatekintve régi énedre sikerült túllépni önmagadon. Eközben rájössz, hogy mindennek a célja nem a boldogság, hanem a folyamatos fejlődés, és máris a Növekedési zónában találod magad. Ott, ahol a MOSTban élsz, tudod a következő lépéseket, és képes vagy örülni a körülötted lévő eddig természetesnek hitt dolgoknak, és nem utolsó sorban a sikereidnek. De ami véleményem szerint szinte egy újabb szint: képes vagy törődni másokkal, és figyelni arra, hogy miben tudsz nekik segíteni.

Természetesen ez a cikk nem elég ahhoz, hogy végig vezessen ezen az úton, ezt gondolatébresztőnek szántam. Viszont, ha sikerült felkeltenem az érdeklődésed és elindulnál a Növekedési zóna felé, érdemes megfontolni, hogy felkérj egy idegenvezetőt egy coach személyében, aki sokat segíthet az út során abban, hogy a legjobbat tudd kihozni magadból.

Szöveg: Szemán Zoltán – karrier coach, tanácsadó (www.karrier-coach.hu)

 

Avatar photo
Szemán Zoltán

Karrier-coach

Szemán Zoltán 20 éves fejvadász tapasztalatát tudja megosztani az álláskereső-, vagy karrierváltó ügyfeleivel, hogy közösen megtaláljátok a számodra megfelelő pozíciót és sikeresen el is érd azt. A folyamat mellékhatásai: magasabb szintű önismeret, nagyobb önbizalom, pozitív én- és jövőkép, valamint az álláskeresési- és kiválasztási folyamat megismerése HR-es szemmel. Hogy szakmai pályafutásod ne alakuljon, hanem Te alakítsd azt.