Nem vagy egyedül, amikor azt érzed, hogy megkínoznak a mindennapok, nem bírod már cérnával. A mentális kimerültség tüneteit komolyan kell venni, hiszen az állandó stressz hosszú távon bizony komoly megbetegedésekhez vezethet.
Májusban a mentális egészségé a főszerep; ebből az alkalomból a GymBeam szakértői hoztak két meditációs technikát, amelyek segítő kezet nyújtanak a stresszkezelésben, a kihívásokkal teli napokon is.
Így legyünk jobban!
A mai modern világ a legtöbbünket rákényszerít egy olyan életmódra, ahol rengeteg stresszforrással nézünk szembe. A stressz bizonyos szintig természetes velejárója életünknek, de fel kell ismerni, ha elhatalmasodna rajtunk. Érdemes még azelőtt lépni, hogy a szorongás és depresszió krónikussá válna. Az öngondoskodás és az önmagunkhoz való visszatalálás egyik leghatékonyabb, és legkönnyebben elsajátítható módja a meditáció. Lényege, hogy a gyakorlatok végzése során az érzékelésünk a jelen pillanatra szűkül, így megnyugtatjuk az agyunk azon részeit, amiket a stressz miatt állandó ingerek érnek. Az elcsendesülnek számos formája létezik, így ki tudjuk választani azt a meditációs formát, amelyet a legkönnyebben be tudunk építeni a mindennapjainkba. A meditáció számos előnye közé tartozik, hogy segít csökkenteni a stresszt, jobb alvást biztosít, javítja a koncentrációt és a memóriát, segíthet a függőségek, de akár a túlsúly leküzdésében is.
Egy nemrég megjelent brit kutatás szerint a húszas éveikben járó fiatalok harmada küzd olyan mentális zavarokkal, mint a depresszió és a szorongás, emiatt pedig közel 80%-uk kiesik a munka világából.* Az Ipsos nemzetközi felmérése szerint pedig a napi stressz hatásait a lakosság mintegy 63%-a tapasztalja. Bíztató azonban, hogy hazánkban évről évre egyre többen, pontosabban a népesség 23%-a tudatosan figyel arra, hogy ne csak testi, de lelki egészségét is támogassa különböző terápiás módszerekkel.**
Meditációs gyakorlatok könnyedén!
A GymBeam szakértői hoztak két népszerű és könnyen elsajátítható módszert, amelyet bárki egyszerűen be tud illeszteni a mindennapjaiba.
Sétáló meditáció
Ez a fajta meditáció egyesíti a fizikai aktivitást és a meditációs állapothoz kapcsolódó koncentrációt. A hagyományos sétáló meditációs gyakorlatot lassan és mezítláb végzik, a földre irányuló tekintettel. Fonjuk össze könnyedén az ujjainkat magunk előtt vagy mögött, majd tegyünk meg előre meghatározott számú lépést előre, majd miután megfordultunk, ugyanazt az ösvényt követve tegyünk meg az utat visszafelé is. A tempó mindig maradjon lassú és egyenletes, és addig ismételjük, amíg össze nem hangolódik a légzés a lépések ritmusával.
A sétáló meditáció kiváló módszer arra, hogy levezessük a hosszú ücsörgés alatt felhalmozódott felesleges energiát, a ritmusos mozgás pedig segít csökkenteni a szorongásos tüneteket. Ez a megközelítés azért is működik, mert ad az elmének egy fókuszpontot – a talp és a talaj találkozását – amire végig koncentrálhat.
Vizualizációs meditáció
A vizualizációra épülő meditációs gyakorlatok legfőbb előnye, hogy segít gyorsan és egyszerűen ellazulni, miközben fenntartja a motivációt. Kényelmes testhelyzetbe helyezkedve próbáljuk ellazítani az izmokat és lecsendesíteni az elmét. Gondoljunk egy képre: ez lehet valami megnyugtató, például a hullámzó tenger, vagy egy elérni kívánt cél, élethelyzet is. Lassítsuk le a légzést, és próbáljunk meg erre a képre összpontosítani anélkül, hogy elkalandoznánk. Ez a meditációs forma olyan élsportolók körében is rendkívül népszerű, mint Michael Phelps vagy LeBron James. A pozitív jövőkép vagy siker vizualizálása ugyanis növeli az önbizalmat és a lelki egyensúlyt, segít eljutni az elcsendesedés állapotához, így csökkenti a stresszt és a szorongást.
Végső soron a legfontosabb, hogy ne csak testünk, de lelkünk egészségére is tudatosan odafigyeljünk! – szól a GymBeam tanácsa. A meditáció segít a stressz csökkentésében, a szorongás enyhítésében és az általános lelki egészség támogatásában, és a legjobb, hogy könnyen beilleszthető mindennapi rutinba.