Tavasszal, nyár elején sokan érzik magukat fáradtabbnak, erőtlenebbnek- ez a fajta fáradtság azonban idővel alábbhagy. Van azonban a fáradtságnak egy olyan formája, ami nem szűnik meg magától, ha nem befolyásoljuk valahogyan a mögötte lévő hormonális folyamatokat. Ez a mellékvese kifáradás, ami egyre több embert érint. De nézzük meg, mit is jelent ez a fogalom, és milyen tünetei vannak?
A mellékvese kifáradás tartós, krónikus stressz esetén alakulhat ki, lassan, de biztosan. Természetesen mindenkinél más ütemben alakul ki, és mások a stresszforrások is.
Amikor krónikus stresszre gondolunk, általában a rossz munkahelyi körülmények, rossz párkapcsolat, és úgy általában, egy nagyon stresszes ember képe jelenik meg előttünk. Ezzel szemben a szervezetünk számára sokminden jelent állandó stresszforrást: manapság a legjellemzőbb a kevés alvás és pihenés, az egyoldalú, tápanyagokban szegény táplálkozás, a különböző adalékanyagok és vegyszerek, amelyek táplálékkal, tisztítószerekkel vagy kozmetikumokkal jutnak be a testünkbe. Krónikus stresszt jelent egy kezeletlen (lelki, mentális vagy fizikai) betegség, megoldatlan probléma is.
Mi történik a testünkben mellékvese kifáradás esetén?
A szervezet minden esetben reagál a stresszre, és próbál hozzá alkalmazkodni: megnövekszik a kortizol nevű antistressz hormon szintje, nő a pulzus, nő a vércukorszint, nő a vérnyomás. Amennyiben krónikussá válik a stressz, a testünk egy jó ideig próbál alkalmazkodni, de egy idő után már nem képes erre (’elfárad’). Ilyenkor már nem fog tudni elég kortizolt sem termelni, és egyre kevésbé képes megbirkózni az élet mindennapi terheivel.
Milyen tünetei lehetnek a mellékvese kifáradásának?
- legjellemzőbb tünet a reggeli fáradtság, nehéz felkelés, amikor ébresztőórával, de akkor is csak nagyon nehezen tudjuk elkezdeni a napot
- gyakori az esti nehezített elalvás, és az éjszakai gyakori felkelés is
- koffein és cukor utáni sóvárgás
- lassan gyógyulnak a sebek
- száraz, pattanásos bőr
- nők esetében fokozott szőrnövekedés
- zsírpúp a gerincoszlop nyaki részén
- zsírosodás lokalizálása hasra, derékra, mellre
- sorvadó izomzat, vékony végtagok
- kisebb ütések esetén is kék-zöld foltok
- fejtetői kopaszodás (nőknél is előfordul)
- gyenge immunrendszer
- ingerlékenység
- ülésből felálláskor, illetve étkezések között szédülés
- hangulatingadozás
Természetesen nem csak minden tünet együttes megléte utalhat mellékvese kifáradásra, sokszor 4-5 tünet van jelen nagyon intenzíven.
Honnan tudhatom, hogy rám a mellékvese kifáradás jellemző?
A tünetek megléte mellett egyszerű laborvizsgálatból (kortizol és egyéb hormonszintek vizsgálata) kideríthető, hogy csak egy átmeneti tavaszi fáradtságról, vagy egy komolyabb mellékvese kifáradásról van szó, esetleg más a fáradtság oka.
Hogyan kezelhető a mellékvese kifáradás?
Ezt az állapotot mindenképpen komolyan kell venni és foglalkozni kell vele, mivel a szervezet egyéb folyamataira is hatással van, mint például a cukorháztartás vagy a hormonális egyensúly. Része lehet például az inzulinrezisztencia, ösztrogéndominancia, pajzsmirigy alul működés kialakulásában is. Kezelése általában hosszú időt vesz igénybe (6-12 hónap), ennek részleteiről következő cikkemben írok.