Csipkerózsika nem csupán 15 évesen lehet valaki, bőven akadnak 40 év felett is alvó nők, akik valahogy nem képesek arra, hogy kiébredjenek abból az álomból, amibe beleszenderültek.
Csipkerózsika meséje sokak számára ismerős, és a nőiséggel kapcsolatosan mély üzeneteket hordoz. Talán a te környezetedben is akad egy-egy Csipkerózsika, aki valamikor mélyen megsérült (megszúrta valami), csalódás érte, bántották, túlságosan féltették, óvták, nem azt a szeretetet kapta, amire vágyott, vagy túl sok tragédia érte. Az ilyen nők tudatosan vagy tudattalanul úgy védekeznek, hogy elzárják magukat a külvilágtól. Látjuk őket, ugyanakkor olyanok, mintha nem élnének. Visszavonulnak saját világukba, álomban létezve. Akár lehet álmodozó típus, aki mindig csak szövögeti álmait, de cselekedni nem tud, hiszen alszik. Nincs ereje a változáshoz, változtatáshoz. Ezért lelkének háza is olyan, mint a mesében Csipkerózsika palotája, melyet szúrós növények fonnak körbe, bent pedig mindent belepett a por és a pókháló. Vajon ki akarna egy ilyen palota közelébe menni?
Akit túl sok csalódás ért, túl sokszor kihasználtak, vagy engedte, hogy a lelkét megtörjék, az nem fog kapcsolatot kezdeményezni a jövőben, nem enged magához senkit, és még aki közel merészkedik, azt is megszúrja.
Csipkerózsikát a tizenharmadik javasasszony átkozta el, aki így bosszulta meg azt, hogy őt nem hívták meg a kislány születésének ünnepségére. Munkám során rengetegszer találkozom olyan nőkkel, akik egy-egy „elátkozó” mondatot vagy eseményt cipelnek a múltjukból, és ezért nem merik megélni nőiségüket, nem mernek megnyílni, kapcsolódni vagy kötődni, mert félnek az újabb sebektől. Lehet ez az Anyától, Nagymamától érkező mondat, vagy a későbbiek során akár egy kolléganőtől, barátnőtől. Aki érzékeny, magába zár mindent, és inkább elmenekül egy olyan világba, ahol senki nem éri utol. Látszólag jól érzi magát ebben, de titkon vár arra a Hercegre, aki majd felébreszti.
Nőiségünk sérülékeny, főként a serdülőkorban, az akkor kapott mondatok, az akkor látott minták nagyon sokáig velünk vannak. Van olyan, akinek a szoknya hordását tiltották meg, mondván, egy igazi nő nem hord miniszoknyát, de olyannal is találkoztam, akinek megtiltották, hogy nőiesen öltözködjön, mert az nagyon veszélyes, így inkább fiús lett. Volt olyan kliensem is, akit túlféltettek, és azért nem tanult meg bánni saját nőiségével. Aztán persze az első kapcsolódások sem mindig sikeresek, a fiúk sem kímélik olykor az éppen bontakozó, virágzó nőiséget. Volt olyan hölgy is, akit nem dicsértek otthon, soha nem hallotta sem az Apukájától, sem az Anyukájától, hogy szép, ezért saját maga elől is elbújt. De a másik véglettel is találkoztam már, akit kizárólag a szépsége miatt szerettek, a tulajdonságait nem méltatták, és bizony a „te csak egy nő vagy” mondattal is élnek nők, akiket így indítottak útnak.
Leélni úgy 20-30 évet, hogy ezen mondatok lenyomnak, feszítenek, és emiatt inkább nem létezik az illető, nagyon nehéz. Ez valahol biztosan utat tör magának. A mesékben is felismerhető mozzanat, hogy az a nő, aki nem tudja megélni nőiességét, nem tud ragyogni, nem tudja szeretni önmagát, abból boszorkány lesz. De nem a jótevő boszrokány – mert olyan is van – , hanem a gonosz banya. Környezete ellen fordítja meg nem élt nőiességét, viszont gonoszságával ösztönzőleg is hat, előremozdít: rosszat cselekszik, de jót mível. Kilendít egy megrekedt állapotból.
Hogyan lehet felébredni, megújulni?
A felébredés egyszerűnek tűnik: jön a Herceg, megcsókol, és boldogan élünk, míg meg nem halunk. Meseterápiás alkalmaimon szoktam hallani a résztvevőktől, hogy milyen könnyű a nőknek a mesében, csak várnak, várnak, a királyfi küzd, és a lusta királylányok ölébe hull minden. Ha mélyebben belenézünk a mesei szimbólumokba, akkor láthatjuk, hogy Csipkerózsika sem aludt hiába. A nőiségnek megkerülhetetlen állomása az, amikor a külvilág számára elérhetetlenek vagyunk, hiszen ebben az állapotban tudjuk saját magunkat megtapasztalni, felépíteni, megismerni, felnöveszteni.
Ha nem tudunk egyedül lenni magunkkal az nagy szenvedéseket hoz majd később.
Hajlamosak vagyunk akkor is maradni egy kapcsolatban, ha már régen nem kéne, mert nem tanultunk meg várni, „aludni” és megérlelni magunkat. Nagyon nem mindegy, hogy miért alszunk. Azért, mert elmenekültünk, és nem is akarunk szembenézni saját sorsunkkal, vagy azért, hogy megerősödve újra kilépjünk a palota kapuján. A védekezés, a szúrós tövisek, a kívül romos palota pedig azokat a próbálkozó férfiakat ijeszti el, akik nincsenek férfiasságuk tetőfokán, akik könnyen feladják, vagy meg sem próbálják. Akik nem kitartók, mert még nem tudnak felelősségteljesen kapcsolódni egy nőhöz. Nem küzdenek meg érte, és nem vállalják a töviseket, hogy önzetlen szeretetükkel visszaadják a bizalmat annak a nőnek, aki valaha megsérült. Erre még a mesékben sem mindenki képes. Viszont aki képes rá, annak magától megnyílik a sövény, és rózsák sarjadnak belőle. Aki nem karddal érkezik, hanem önzetlen, tiszta szeretettel, csak az tudja felébreszteni az alvó Csipkerózsikát, és szerelmük ekkor teljesedhet be.
De mit tegyünk, ha nem jön a Herceg?
A mesék ebben is adnak segítséget. Nézzük eggyel közelebbről őket. Lépjünk be egy mesébe úgy, mintha minden szereplője bennünk élne. Minden, ami a mesében zajlik, bennünk zajlik. Ha mi vagyunk egyszerre Csipkerózsika és a Herceg is, akkor láthatjuk, hogy mi a teendő. A férfi és női lélekrészünket érdemes közelíteni egymáshoz. Ha aktivizáljuk férfi lélekrészünket (cselekvés, kitartás, lendület, megoldásra fókuszálás, lelkierő, motiváltság), akkor az közel tud férni az alvó nőiséghez. Bátorsággal, kitartással felébreszthető a sérült nőiség, gyógyítható és újra életre kelthető!
Tippek Csipkerózsika felébresztéséhez:
- Keress egy jó szakembert, akinek segítségével meggyógyíthatod a múlt sérüléseit
- Tegyél rendet magad körül: a lelkedben is, a téged körülvevő társaságot is vizsgáld felül (ha túl sok a lehúzó ember körülötted, érdemes újragondolni), és a ruháid között is szanálj egy hatalmasat
- Tanulj valami újat, olvass új könyveket
- Mozogj rendszeresen: sport, tánc, minden, ami energiával tölt fel
- Hallgass motiváló zenéket
- Fókuszálj arra, ami van, ne arra, ami nincs
- Gondolkodj konstruktívan, ne süppedj bele az önsajnálatba
- Újítsd meg a kinézetedet: változtass azon, ami nem tetszik, tegyél magadért, szeresd magad annyira, hogy nem hagyod el magad
- Nevess sokat, hívd fel a barátaidat, beszélgess velük, kapcsolódj, és nyisd ki a szíved
Meglátod, hogy az eredmény nem marad el. És a Herceg is megjelenhet palotádban.
Programajánló!
Ha egyedül nem érzed a lendületet, csatlakozz Te is a Megújulás Köréhez, melyhez most a Womagic olvasói egy szabadon választott 60 perces magán táncórát kapnak ajándékba!
Szeretettel várlak!