Tapasztalatból mondjuk, hogy a várandósság, valamint a szülés, majd az azt követő időszak egyszerre különleges, örömteli, és kissé ijesztő a friss szülők számára. Amellett, hogy nyilvánvalóan nagyon várjuk már, hogy gyermekünket a kezünkben tarthassuk, számos új helyzettel is meg kell megbirkóznunk, amiben, főleg első gyerekes szülőként még nincs tapasztalatunk. Szerencsére ma már nagyon sok tanács hozzáférhető a neten, vagy éppen idősebb rokonoktól, barátoktól, emellett számtalan eszköz könnyíti meg és teszi kényelmesebbé a mindennapokat a kismamáknak.
A test változásai a várandósság alatt
A test változásaival már a várandósság során szinte sokkolóan szembesülünk. A pocak növekedése adja magát, hiszen ott fejlődik kilenc hónapon keresztül a kisbabánk. Ez olyan változásokkal jár, amit a meglévő ruhatárunk nem feltétlenül tud követni, ezért szükségünk van néhány új ruhadarabra, amik praktikusak, valamint kényelmesek ebben az időszakban. A kismamaruhák szerencsére amellett, hogy helyet biztosítanak a növekvő pocaknak, bizonyos keretek között követni is tudják a változásokat, ezért nem kell havonta cserélni a ruhatárunakt akkor, amikor már hétről hétre látványosan növekszik a hasunk. A bandázzsal ellátott nadrágok, szoknyák nagyon kényelmesek ilyenkor, illetve a ráncolt hasrésszel készült, hosszabb fazonú felsők is jó szolgálatot tehetnek, ahogy a mell alatt húzott ruhák és felsők is. A kismama alsónemű szintén kényelmesebb lehet a hagyományosnál – érdemes kipróbálni, ha már semmilyen bugyi nem jó.
Komfort és tartás a szoptatás előtt és alatt
Azonban nem a hasunk az egyetlen, ami növekedésnek indul, jó eséllyel ezt a változást vesszük észre a melleinken is. A meglehetősen érzékeny, valamint szintén változó méretű melleknél nehezebb lehet a dolgunk. Ebben az időszakban felerősödik az érzékelés, így előfordulhat, hogy olykor nehezen viseljük el a hagyományos melltartókat.
A szoptatós melltartók egy része merevítő nélküli, ezért puhább és nagyobb komfortérzetet biztosít, mint a hagyományos darabok. A szoptatós melltartó ráadásul szülés után is jó szolgálatot tehet, ugyanis nagyon megkönnyíti a szoptatás menetét, praktikus kialakításának hála, pillanatok alatt tudjuk megetetni a babát.
Bár a terhesség alatt már megnőnek a mellek, érdemes eggyel nagyobb szoptatós melltartót venni a kelleténél, a szülés utáni tejbelövellésnek köszönhetően ugyanis jó eséllyel még tovább fognak nőni. 😉
Szülés után – hogyan „változunk vissza”?
A terhesség kilenc hónapig tart, azaz ennyi ideje van a testünknek arra a, hogy alkalmazkodjon a benne fejlődő kisbabához és átalakuljon. Azt szokták mondani, hogy a visszaalakulásnak is kell adnunk ugyanennyi időt, de persze a friss anyukák ezzel kapcsolatban azért már egy kicsit türelmetlenebbek. Mosolyogva nézzük a gömbölyödő pocakunkat addig, amíg tudjuk, hogy benne van a kisbaba, de amint kibújt, szeretnénk viszontlátni a korábbi lapos hasunkat. Sajnos ez a folyamat nem mindenkinél gyors. Vannak, akik szerencsések, és szülés után egy-két héttel már újra lapos a hasuk, másoknak lassabban húzódik vissza. A szülés utáni bugyi picit segíthet abban, hogy a has gyorsabban húzódjon vissza, de még talán ennél is fontosabb funkciója, hogy kellemesen össze fogja a hasat, nincs olyan „lötyögés”-érzése az embernek. A megnyúlt szövetek, a megnyúlt bőr miatt ugyanis gyakran érezhetjük úgy, mintha hasunk üresen lötyögne. A szülés utáni bugyi valamelyest korrigálja ezt, császármetszésen átesett anyukák közül pedig sokan állítják, hogy nekik sokkal könnyebb volt a mozgás is, amikor ilyen fehérneműt használtak.
Bár a szülés és a várandósság jár némi kellemetlenséggel, a testi változások elviselését nagymértékben meg tudják könnyíteni az erre az időszakra kitalált ruhadarabok. Érdemes tenni velük egy próbát!