5 +1 érdekesség az országról, ahonnan többek között a hawaii pizza is származik

Ha azt mondom, Micimackó, azt mondod, Milne és esetleg London. Ha azt mondom, fánk, azt mondod, amerikai rendőrök. Ha azt mondom, extrém időjárás, azt mondod, Szibéria. És mi van akkor, ha azt mondom, fánk, Micimackó és extrém hideg, mind-mind inkább kapcsolódnak Kanadához. Miért tudunk ilyen keveset Kanadáról, és milyen érdekességek, különlegességek köthetők még hozzá?

A Sony Pictures Television válogatásából megtudhatjuk azt is, hogy még a hawaii pizza is innen származik. Míg nálunk Sherlock, Miss Marple vagy Poirot a leghíresebb irodalomból ismert nyomozók, addig Kanadában Gamache felügyelő, aki európai kollégáihoz hasonlóan a regények után Alfred Molina főszereplésével tévésorozatot kapott, melyet február 16-tól az HBO Maxon láthatunk Three Pines címmel.   

1. Csillogó tavak és sűrű erdők uralják az országot

Kanada a világ második legnagyobb területű állama a maga mintegy 10 millió négyzetkilométerével, amely különös földrajzi és természeti adottságokkal rendelkezik. Így például hatalmas lakatlan területekkel és 6 (!) különböző időzónával büszkélkedhet. Nemzeti parkjai gyakran más ország méretét is meghaladják, a Wood Buffalo Nemzeti Park a maga 44 000 négyzetkilométerével például nagyobb területen helyezkedik el, mint Svájc vagy Dánia. Kanadában található a világ tavainak a fele (több, mint 30 000), melyek közül a legnagyobb a fejedelmi névre hallgató Nagy Medve Tó. Kanadát mintegy 400 millió hektárnyi erdő borítja, magas fenyvesekkel, és a világ erdeinek kb. tizede itt található.

2. Édesség és mac and cheese, minden mennyiségben, gyömbéritallal leöblítve

A juharfalevélről persze mindenkinek Kanada jut eszébe, ott találjuk az ország zászlaján, a belőle készült juharszirup pedig az egyik nemzeti ínyencsége. Ahogy eredetileg a … hawaii pizza is! Az első ananászos, sonkás, bacon-ös pizza ugyanis Ontario tartományban, Chatham városában készült 1962-ben. A kanadaiak imádják a cheddar sajtot, itt fogy a világon a legtöbb mac and cheese is, csak Kraft Dinner néven. A juharfaszirupból következtethetünk rá, hogy nem vetik meg persze az édességeket sem. A fánkozók nagy népszerűségnek örvendenek, az egy főre eső fánklelő helyek száma itt a legmagasabb a világon, melyek közül a Tim Horton a leghíresebb lánc. Hogy még teljesebb legyen a repertoár, Kanada híres a jégboráról, gyömbéres italaikat pedig senkinek sem kell bemutatni, a Canada Dry az egész világot meghódította.  

3. Innen származik a mackó, aki inspirálta A.A. Milnét

Micimackó eredeti karaktere 1926-ban született A.A. Milne által, és azóta számos könyvben, filmben, sorozatban és dalban is feltűnik a mézimádó mackó. Az író kisfia nagy rajongója lett a Londoni Állatkertben élő nőstény fekete medvének, és ez a figyelem és szeretet inspirálta Milnét arra, hogy könyvsorozatot írjon a kedves négylábúról. Micimackó története tehát egy valódi mackón alapul. És most lássuk, hogy kapcsolódik ez a Londoni Állatkertben élő medve Kanadához! Vissza kell ugranunk pár évet az időben, egészen 1914-ig, amikor is a kanadai hadsereg állatorvosa, Harry Colebourn úton volt, hogy szolgálatra jelentkezzen, ám mindeközben az Ontario állambeli White River vasútállomásán vett egy kis medvebocsot. A bocsot Winnipegi medvének nevezte el, a város után, ahol felnőtt. Amikor Harry és csapata Angliába indult, Winnie is ott volt vele a hajón. A kismackó népszerű lett, ő lett a csapat kabalája, amikor csak tehették, játszottak vele. Amikor a csapatot Franciaországba irányították, akkor Harry azt a parancsot kapta, hogy Winnie-t nem viheti magával, így a Londoni Állatkertnek kölcsönözte egy időre. Ám a megszelídített mackót olyannyira megszerették Londonban, hogy nem is kerülhetett volna jobb helyre! 

4. Armand Gamache, az empatikus kanadai nyomozó

Kanada világhírű nyomozót is adott a világnak! Louise Penny kanadai írónő fiatal korában falta Agatha Christie és Dorothy L. Sayers könyveit, dolgozott rádiósként, újságíróként, 2005-től viszont már csak az írásnak él. Megalkotta Gamache főfelügyelőt, aki olyan népszerű lett, hogy az ő nyomozásairól szóló immár 18 regény egyes darabjai vezették a New York Times bestseller listáját is. (Csak összehasonlításként, Miss Marple csupán 12 regényben szerepelt!) De ki is ez a Armand Gamache nyomozó, mitől olyan különleges, és mi az a Three Pines? Gamache egy hihetetlenül empatikus, elvhű és intelligens ember, akit bárki bármikor örömmel elfogadna főnökének. Az ügyeket nem különcségével, hanem beleérző képességével oldja meg. A történetek főképp Three Pines-ban, egy képzeletbeli kanadai településen játszódnak, a nyomozó részről részre ide tér vissza. A könyvsorozatból magyarul csak pár kötet jelent meg, de most jobban megismerheted a világhírű felügyelőt és a kanadai település lakóit, hiszen február 16-tól Three Pines címmel látható az HBO Maxon mind a 8 rész, ami az írónő négy könyvének történetein alapul. Csodálatos képi világ, különleges karakterek a messzi északon, a folyamatosan jelentkező gyilkosságok pedig végig izgalomban tartanak. Ráadásul vannak olyan szálak is, amelyekre nem kapunk 1-2 órán belül választ, hanem végigkísérik a 8 részt. Az eltűnt mohawk nők révén bepillanthatunk egy amerikai őslakos közösség életébe, Gamache (Alfred Molina) pedig olyan titkokat fed fel a nyomozás során, amelyek miatt saját démonjaival is szembe kell néznie.

5. Ha egy mohawk megházasodik, átkerül a felesége klánjába 

A Three Pines egész évadát végigölelő őslakos szál a mohawk nevű indián nemzethez kapcsolódik, amely közel 20 ezer tagjával a legnépesebb őslakos közösség Québec tartományban. Kultúrájuk egyik vezérelve az ún. hétgenerációs gondolkodás. Komoly döntések előtt elképzelik, hogy milyen hatása lehet a meghozott döntésüknek hét generációval később. A mohawkok az anyaági származást tartják számon. Minden rezervátumban több fő klán van. A klánok vezetői a klánanyák, akiket a klánok választanak ki. Az otthonért, a közösségi életért és a földdel kapcsolatos teendőkért ők felelnek, és ők jelölik ki a férfi törzsfőt is, aki a külvilággal kapcsolatban áll. Őt bármikor leválthatnak, de ő nem válthatja le a klánanyákat. Egy férfi csak másik klánból választhat feleséget, és a házassággal átkerül a felesége klánjába.  

+1: Extrém időjárás, ami miatt még a hőmérőt is áttervezték

Kanadában olyan extrém hidegeket mértek és mérnek, hogy még a hőmérőket is át kellett tervezni. A napon belüli ingadozás is nagyon jelentős lehet az országban. Volt olyan is, hogy egy óra leforgása alatt -19°C-ról felugrott a hőmérő higanyszála egészen 22°C-ig. A Three Pines című ropogósan friss detektívsorozatban az izgalmas történetvezetés mellett a természet szépségének bemutatásáról sem feledkeztek meg az alkotók, ahol a hűvös kanadai tél vérfagyasztó titkokat rejt.  

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.