Amikor egészségről beszélünk, főleg a testünkre gondolunk. A számtalan diétára, vitaminra, mozgásra, holott nem csupán a testi egészség az egyetlen, ami mérvadó. Sok ember napi rutinjában a lelki egészség még mindig hátrébb van, mint a testi. Pedig érzelmeink óriási hatással vannak egész testünk működésére.
A mindennapi életben azonban nagyon sokat tehetsz azért, hogy egyensúlyba kerülj, hogy megéld tested és lelked harmóniáját.
Hoztam nektek néhány ötletet:
1. Ne ülj túl sokat!
Az túl sok ülés nem egészséges, ezt tudjuk. Na de tudtad, hogy a lelked felé mit üzen? Ha beesett vállakkal ülsz egész nap, akkor a testtartásod üzenete a megtörtség, fáradtság, szomorkás hangulat lesz, mely egészen a depresszív érzésekhez is elvezethet. Mozogj minél többször a munkád során, sétálj, húzd ki magad, vegyél mély lélegzetet. Meglátod, a hangulatod is megváltozik.
2. Húzd mosolyra a szád!
Az ok nélküli öröm állapotát így érheted el legkönnyebben. Figyeld magad: minél szélesebb a mosolyod, és minél több ideig tartod így a szád, annál inkább vidám leszel. Tested is elkezd élettel telivé válni. Negatív gondolataid pedig szép lassan elszivárognak.
3. Tápláld a szenvedélyes énedet is!
Ne csak a munkának élj. Fedezd fel kreatív énedet, és rajzolj, fess, táncolj, írj, kertészkedj vagy fotózz, mindegy mit, csak csináld szenvedéllyel.
4. Éld meg a jelen pillanatát!
Amikor túl sokat rágódsz a munkád miatt, akkor fogj gyanút, hogy valami nincs egyensúlyban. Csípd magad nyakon, és gyere vissza a jelenbe egy nagyon egyszerű gyakorlat segítségével: amikor már nagyon elkalandoztál, és egy órája a problémán agyalsz, akkor kezdd el megfigyelni magad körül a környezetet. Keress közelebbi és távolabbi tárgyakat is, és csak figyeld meg azokat. Ne társíts hozzájuk semmilyen gondolatot, hogy hogy néznek ki, csak figyeld meg, ahogyan vannak. 5 perc után érezni fogod a változást, és könnyebb is lesz a napod ezután.
5. Hallgass nyugtató zenéket!
Minden arra sarkall minket, hogy kihozzuk magunkból a maximumot, egyre jobban teljesítsünk, és még azon is túl. De ki fog megállítani minket? A nyugtató zene békét közvetít. A „minden rendben van” érzését.
Engedd el magad, és legyél egy a zenével. Mintha te is egy hangjegy lennél a sok közül. Lépj be a zene világába, és éld át annak nyugtató áramlását. Lelked meg fogja hálálni!
6. Aludj eleget!
Ne feszítsd túl a húrt, az alvás az egyik legfontosabb dolog. Ha nem pihentető vagy nyugodt az alvásod, akkor keress fel egy szakértőt, és szánj arra időt, hogy ez rendben legyen. Kihat az egész napodra, környezetedre, családodra.
7. Lassíts le!
Figyeld meg a mozdulataidat, lépésedet, beszédedet, gesztikulációdat, és szándékosan lassítsd le azokat. Naponta 5 percet szánj erre, hidd el, megéri. Figyeld közben az érzéseidet, gondolataidat. A lassúságban van az igazi erő, nem a rohanásban.
8. Nevess sokat!
A nevetés felszabadító hatású. Nevess magadon is, lazulj néha bele a hétköznapokba, a munkádba. Nem kell mindent túl szigorúan venni.
9. Figyeld meg a szavaidat!
Amilyen szavakat használsz, olyan érzésvilágod lesz. Van egy ismerősöm, aki minden nap úgy él, hogy mindenhová rohan, kapkod, szalad. Egyszer elmentem vele, és láttam, hogy odaér mindenhova időben, és nem kell kapkodnia. Csak fejben kapkod. A fejében az a kép él, hogy neki állandóan rohannia kell. Elég ha ilyen esetben magát a „rohanok” szót lecseréled például arra, hogy „megyek”. Teljesen más energiája van a két szónak. A tested pedig igazodik a szavak energiájához is. Felveszi azok rezgését.
10. Iktass be „Énrandi” napokat!
Randizz magaddal. Tölts kalandos napokat egyedül. Meglátod mennyire feltöltő. Ne akarj mindig valakivel lenni, vagy a megszokott baráti körrel menni mindenhova.
Éld meg az egyedüllét csodáját, a csend hangjait. Kalandozz, kapcsolódj új emberekhez, legyél nyitott a körülötted lévő szépségekre.
Ha pedig egyedül nem megy a lelki egyensúly, szeretettel várlak mese,- vagy művészetterápiás alkalmaimon!