Ha kedd, akkor kulturális csemegék ínyenceknek! Már többször is írtunk arról, hogy milyen fontos számunkra a kultúra és a tartalmas programok. Sokat foglalkozunk kulturális eseményekkel, járunk színházba, múzeumokba, koncertekre, előadásokra, és aktív tagjai vagyunk a KÉK Kulturális Élményklubnak. Ma is innen hoztunk egy izgalmas programot. Egyiptom rajongók figyelem! Dr. Irsay-Nagy Balázs előadása az ókori Egyiptomról mindig rendkívüli titkokat tár fel. Kár lenne kihagyni!
Az előadás két, egymással szorosan összefüggő téma köré épül fel. Ismert, hogy az ókori Egyiptomban három írásrendszert is használtak (a hieroglif, a hieratikus és a démotikus írást), és mindegyik kb. ezer jelből áll. Mi ennek az oka? A betűírás nem lenne sokkal logikusabb? És miért volt szükség három külön írásrendszerre? A másik téma a megfejtés kérdésköre köré épül. Hogyan lehet egy feledésbe merült írást megfejteni? Mi egy ismeretlen írás megfejtésének a helyes eljárása, hogyan dolgozott Champollion? Hogyan törték fel a kódot más írások megfejtői?
Az előadás tehát különböző írásrendszerek logikájának összefoglalását és összehasonlítását nyújtja, másrészt a kódok feltörésének specifikus esetét, az ókori írások megfejtésének páratlanul izgalmas kalandját tekinti át.
Az előadóról

Dr Irsay-Nagy Balázs egyiptológus, az ELTE egyetemi adjunktusa. Egyiptológiát és asszíriológiát végzett az ELTE-n, az előbbit Kákosy László, az utóbbit Komoróczy Gézatanítványaként. Részt vett a Kákosy László által vezetett ásatáson (a thébai TT 32-es sír feltárásán). 2005 óta oktat egyiptológiát (és néha asszíriológiát is) az ELTE-n. Kutatásának súlypontjai a Királyok Völgye sírjai díszítésében kifejezett vallásos tartalmak, és az óegyiptomi királyideológia vizsgálata.
Időpont: 2025. február 07. 19:00
Ha még nem vagy tagja a KÉK Klubnak, ITT olvashatsz utána. Mindenképpen javasoljuk, hogy tapasztald meg ezt az élményt, ami távoli kultúrák, érdekes helyszínek, izgalmas életek és személyiségek megismerését adja. A havi előfizetésért 3 választható programhoz kapsz hozzáférést, élő előadásokra és/vagy előadásfelvételekre.