Ritka delfinfajokat is fenyeget a Nagy-korallzátony szennyezettsége – állapították meg ausztrál tudósok.
A Flinders Egyetem tanulmánya szerint a Queensland állambeli púposhátú delfineket és a Fitroy-folyóban élő delfineket különösen érinti a vizek veszélyes mértékű szennyezettsége.
A szakértők szerint 2009 és 2010, valamint a 2014 és 2016 közötti időszakban kétszeresére, illetve hétszeresére emelkedett a ritka delfinek bőrében és zsírjában talált szennyezőanyagok mennyisége. A megvizsgált delfinek több mint kétharmadában halmozódott fel a hosszú távú túlélésük szempontjából veszélyesnek minősített mérték felett szennyezőanyag. Az értékek növekedése összefüggésbe hozható azzal, hogy a delfinek táplálékát jelentő, a Nagy-korallzátonynál élő zsákmányállatokban megemelkedett a szárazföldről származó szennyezőanyagok mennyisége.
Az így vizsgált anyagok között vannak hajózásból, hulladéklerakókból, városfejlesztésből, szennyvíztisztítókból, szénbányászatból és erőművekből származó szennyezőanyagok is. „A magas szintű szennyezettség hozzáadódik az ezeket a sebezhető delfinfajokat már most is fenyegető tényezőkhöz, mint amilyen a klímaváltozás, a partvidékek fejlesztése, a víz alatti zaj és a járművek által keltett zavar, a halászhálók, valamint a zsákmányállatok megfogyatkozása” – mondta Guido J. Parra, a Flinder Egyetem tudósa. Ezeknek a veszélyes szennyezőanyagoknak a felhalmozódása a populáció csökkenéséhez vezethet, ami hatással lehet a teljes queenslandi delfinpopuláció hosszú távú túlélésére. A kutatás arra is rávilágított, hogy a korallzátonyon átáramló víz rossz minőségű, azt tovább ronthatják a Queensland partjainál jelenleg folyó kikötő- és bányászati fejlesztések.