Éves szinten mintegy 3600 liternyi vizet takaríthat meg egy négyfős család, ha igazán hatékony mosógéppel rendelkezik otthon. Mindez fakad abból, hogy tetemes különbségek vannak a vizet legjobban és a legkevésbé jól felhasználó készülékek fogyasztása között.
Előbbiek esetében egy kilogramm ruha tisztára mosásához 4 liter víz is elegendő lehet, míg egyes gépeknek ehhez 7 literre van szükség. Nem mindegy tehát, miként választunk – mutatnak rá a Candy Hoover Hungary Kft. szakértői.
Egy napokban publikált friss összesítés szerint a ma használt mosógépek átlagosan 48,8 litert használnak fel mosási ciklusonként. A kalkulációt az In the Wash című független lap készítette a Nagy-Britanniában leggyakrabban vásárolt mosógépek adatai alapján. A kérdés a környezetvédelem szempontjából igencsak hangsúlyosnak mondható, mert egy mosógép egy négyfős család havi vízfogyasztásának mintegy 20-25%-át teszi ki. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy ezen a téren mennyire hatékony készüléket választunk magunknak, különösen akkor, ha csökkenteni szeretnénk az ökológiai lábnyomunkat.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a mosógépek energiacímkéjén található besorolása kizárólag a villamosenergia-fogyasztásra és nem a vízfelhasználásra vonatkozik. Ha csupán a felhasznált literek számát vesszük alapul, akkor egyszerű ökölszabály él, vagyis a felhasznált víz mennyisége a dob kapacitásától függ. A kisebb, 7 kg-os töltősúllyal rendelkező mosógépek általában kevesebb vizet használnak, mint a nagy kapacitású, 12 kg-os készülékek.
A cikk a készülékek kapacitásához tartozó ciklusonkénti átlagos vízfogyasztását is kalkulálta.
E szerint:
- 7 kg-os mosógép átlagosan 43,6 liter
- 8 kg-os mosógép átlagosan 45,2 liter
- 9 kg-os mosógép átlagosan 47,5 liter
- 10 kg-os mosógép átlagosan 51,5 liter
- 11 kg-os mosógép átlagosan 54,9 liter
- 12 kg-os mosógép átlagosan 53,5 liter
- 14 kg-os mosógép átlagosan 62,3 liter
A vízfelhasználás hatékonyságának meghatározásánál azonban ennél többről van szó – azt kell tisztázni, hogy egy kilogramm mosandó ruhára mekkora vízfogyasztás jön össze.
Ezen a téren az rajzolódik ki, hogy a legjobb készülékek kilogrammonként csupán 4 liter vizet használnak fel ciklusonként, míg az ilyen szempontból kevésbé jó gépeknél ez elérheti a 7 litert is.
Az adatok alapján pedig a Haier i-Pro Series 7 modellje, amely 12 kilogramm ruhát képes egyszerre mosni, az abszolút, ciklusonkénti 48,9 literes fogyasztásával előkelő helyen áll. Ezzel ugyanis csaknem a 9 kilogrammos készülékek „ligájában” játszik, míg a kilogrammonkénti 4,1 literes vízfogyasztással a 3. leghatékonyabb vízfogyasztást produkáló gép a mezőnyben.
Megdöbbentő különbséget kapunk, amikor a legkevésbé hatékony készülék és a Haier, a lista dobogósának teljesítményét vetjük össze a gyakorlatban. Egy 4 fős, család havi szinten tisztára mosandó, mintegy 100 kilogrammnyi szennyesét előbbivel – a mosási kapacitáskülönbségek miatt – 15 ciklus, míg utóbbival 9 használat alatt sikerül megtisztítani. A két mosógép közötti vízfelhasználási különbség pedig ekkor eléri a 300 litert, ami egy év alatt már 3600 litert tesz ki Ez pedig hatalmas eltérés, különösen, ha azt vesszük figyelembe, hogy az édesvízfelhasználás üteme talán manapság a legnagyobb. Az összehasonlítás egyértelműen rámutat arra is, hogy a többfős családoknak érdemes ebből a szempontból is, a nagyobb kapacitású mosógépet választaniuk, ruháik hatékony tisztántartására.