Töltsük fel a vitaminkészletünket!

teli-vitaminok-womagic

A hideg évszakban megnövekszik a vitamin- és ásványi anyag szükségletünk, ráadásul negyven év körül a testünk sem úgy működik, mint korábban: a vírusos-influenzás betegségekből nehezebben lábalunk ki, a frontokat jobban megérezzük, a bőrünk veszít a rugalmasságából, és csontjainkra, ízületeinkre is jobban oda kell figyelnünk. Nézzük, milyen vitaminokat és ásványi anyagokat ajánlott magunkhoz venni egészségünk megőrzése érdekében.

C-vitamin – hogy nagyobb betegségek nélkül megússzuk a telet, ellenállóbbak legyünk a fertőzésekkel, vírusokkal szemben.

D-vitamin – hogy kevésbé legyünk fáradtak és depressziósak, megelőzzük a csontritkulást és az izomgörcsöket, erősítsük az immunrendszert és könnyebben kilábaljunk a betegségekből.

Kalcium – csontjaink egészségéért, a megfelelő izom-, ideg- és szívműködésért.

Magnézium – a jó idegrendszerért, a megfelelő izomműködésért, a vérnyomás és a vércukorszint szinten tartásáért.

Kálium – a vérnyomás szinten tartásában segít, menopauza után lévő nőknél pedig csökkenti a stroke kockázatát.

B12 – fontos az idegszövetek egészségéhez, az agy megfelelő működéséhez, a sejtanyagcseréhez és a vörös vérsejtek termelődéséhez. Ahogy idősödünk, szervezetünk tápanyag-felszívó képessége sérül, így kevésbé tudja felvenni a szervezet a húsokból és a tejtermékekből a B12-vitamint, ezért ajánlott kapszulában szedni.

Sokat segít a rendszeres sport

„Kezdetben talán nem veszünk észre a jeleit, de negyven éves kor felett szervezetünk működése megváltozik. Lassul az anyagcsere, megnő az elhízás veszélye, emiatt kifejezetten javasolt a rendszeres sport, ami erőnlétünk és egészségünk megőrzésében is segít. A csontok, ízületek védelmére azonban fokozottan kell figyelni, ezért vitaminok és ásványi anyagok szedése javasolt. Egészséges, változatos étkezés esetén táplálkozással is hozzájuthatunk vitaminokhoz, ez azonban sok esetben – főleg a téli időszakban – nem fedezi a szervezet számára szükséges mennyiséget” – mondja Várvölgyi Edina biológus, a Scitec táplálkozási szakértője. „Ma már számos módja létezik annak, hogy kiegészítsük, egészségesebbé tegyük a táplálkozásunkat. Aki például nem szeretne kapszulákat szedni, választhat olyan multivitamin italport, amely organikus zöldségekből, gyümölcsökből, algákból, gombából készült, és turmixban, üdítőben vagy vízben feloldva is fogyasztható, így a napi táplálkozás részévé tehető. A csontok, ízületek védelmére mindenképpen javasolnék egy olyan több összetevőből álló, komplex kapszulás terméket, amely tartalmaz kollagént, glükozamin-szulfátot, hialuronsavat. Szintén hatékony a tojáshéj membrán hatóanyagot tartalmazó készítmény, amely egy teljesen természetes anyag és segít a csontozat megóvásában” – teszi hozzá a szakértő. De vajon mennyire biztonságosak ezek a termékek, hogyan készülnek a táplálékkiegészítők és mi garantálja a megfelelő minőséget?

A kapszuláktól a protein palacsintáig

Hogy választ kapjunk a kérdésünkre, lehetőségünk nyílt benézni a Scitec gyárába, ahol megismerhettük a teljes gyártási folyamatot. A hatalmas üzemben mintegy kétszázan dolgoznak a gyártó részlegen, valamint további 38 fő foglalkozik minőség ellenőrzéssel. Az üzemben két műszakban folyik a munka, egy 8 órás műszakban 25 tonnányi terméket tudnak előállítani. Ez hatalmas mennyiség, a megfelelő minőségre azonban minden egyes terméknél figyelni kell. Ezért évente több mint 6.000 alapanyag vizsgálatot és 21.000 gyártásközi tesztet végeznek a különböző gyártási fázisokban, hogy a szabályozásnak megfelelően folyamatosan ugyanazt a minőséget tudják előállítani. Először megnéztük a labort, ahol minden egyes beérkező alapanyagot, félkész és kész terméket is különféle vizsgálatoknak vetnek alá. Majd a gyártósorra értünk, ahol hatalmas keverőgépekben homogén elegyet képeznek a különféle hozzávalókból, amit aztán egy újabb csapat ellenőriz, hiszen a gyártás során 14 ponton végeznek vizsgálatot. Egyetlen kapszulatöltő gép óránként 92.000 terméket állít elő, a készítményeket pedig szintén ebben az üzemben dobozolják és címkézik. A minőség miatt tehát nem kell aggódnunk, ha vitaminokat, táplálékkiegészítőket választunk egészségünk megőrzése érdekében. De mi a helyzet azokkal, akik ódzkodnak a kapszuláktól és inkább desszertek, vagy egyéb élelmiszerek formájában szeretnének bevinni a szervezetükbe ásványi anyagokat? Már számukra is elérhetőek olyan, „bűntudat nélkül” fogyasztható termékek, mint a fehérjével dúsított palacsinta, a cukormentes, telítetlen zsírsavakat tartalmazó mogyoróvaj, a nyers vegán, gyümölcsökből és magvakból álló szeletek, vagy a napi rostbevitelhez szükséges zablisztes termékek. „Sokan kerülnek olyan élelmiszereket, melyek pálmaolajat, szóját vagy állati eredetű termékeket tartalmaznak, ezért fontosnak tartottuk, hogy ezeket az új igényeket is beépítsük a termékfejlesztéseinkbe” – mondja Bor Zoltán, a Scitec értékesítési és ellátási lánc igazgatója. Arra azonban fontos figyelni, hogy akármilyen formában is veszünk magunkhoz vitaminokat, a napi javasolt mennyiséget ne lépjük túl, mert bizonyos esetekben ez akár komoly problémákat is okozhat.