Aranyeres panaszokra hajlamos betegeknek a jelenlegi időszak különösen megterhelő lehet, hiszen a mozgásszegény életmód és a megváltozott étkezési szokások következtében kiújulhatnak, felerősödhetnek panaszaik. Ha te, vagy ismerősöd az említett csoportba tartoztok, érdemes megfogadni a következő tanácsokat.
Mozgás
A hosszas ülés (vagy állás) hatására fokozott vénás nyomás alakul ki az altestben, ezért fontos, hogy óránként legalább 5-10 percre állj fel, sétálj, változtass minél gyakrabban testhelyzeteden! Túlsúly esetén részesítsd előnyben azokat a mozgásokat, melyek kíméletesebbek az ízületekkel – amennyiben megengedett, sétálj, vagy végezz (nem megerőltető) tornát hetente több alkalommal. Kerüld a nehéz súlyok emelését, cipelését, illetve az altestet erősítő edzést (hasprés).
Életvitel
A rendszeres székletürítést most jobban tudod kontrollálni, élj a lehetőséggel! A székletürítést lehetőleg mindig ugyanabban az időben végezd a nap folyamán!
Ha nincs beállva a napirended erre, sokszor kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy vissza kell tartanod az ingert vagy épp erőlködnöd kell, ez pedig aranyérbetegség kialakulásához vezethet.
Étkezés
Nyugodt körülmények között, rendszeresen étkezz! Alaposan rágd meg az ételt! Aranyeres panaszok esetén nagyon fontos, hogy rostban gazdag táplálékot fogyasszunk. Ha eddig rostszegényen táplálkoztál, igyekezz fokozatosan változtatni az étrendeden – így könnyebben megszokod az újdonságot, és a hirtelen jött nagy mennyiségű rost sem okoz bélpanaszokat.
Rostban gazdag zöldségek: petrezselyem, brokkoli, kelbimbó, répa, kelkáposzta, héjas burgonya, zeller, cékla, karfiol, spenót, retek, torma
Rostban gazdag gabonafélék: búzakorpa, hajdina, rozsliszt, zabliszt, graham-liszt, zabkorpa, barnarizs, árpa, teljes kiőrlésű tészta, köles
Rostban gazdag hüvelyesek, egyéb magvak: borsó, lencse, bab, csicseriborsó, dió, pisztácia, mandula, lenmag, mák, napraforgó mag, szezám mag
Rostban gazdag gyümölcsök: mazsola, füge, ribizli, málna, szeder, barack, cseresznye, aszalt szilva, alma
Csökkentsd a fűszerek, alkohol, kávé, tea mennyiségét! Az ételek ízesítésénél részesítsd előnyben a zöldfűszereket!
A kellő mennyiségű folyadék fellazítja a székletet, és megkönnyíti annak áthaladását a bélrendszeren. Aranyeres tünetek esetén vedd komolyan a napi 2-2,5 liternyi folyadék (lehetőleg víz) fogyasztását!
Kezelés
Fontos, hogy az orvosod által előírt kezelést a járványhelyzet alatt is folytasd! A szövődmények kialakulása a megfelelően kiválasztott kezeléssel elkerülhető. Azonban,
ha egyáltalán nem, vagy nem megfelelően kezeljük az aranyérbetegséget, a panaszok kiújulhatnak, súlyosbodhatnak,
az aranyeres csomó begyulladhat, ami erős fájdalommal jár. Nemcsak az elégtelen, de az indokolatlanul tartós, nem megfelelő készítménnyel végzett kezelés néha több kárt okoz, mint hasznot, pl. ekcémás bőrgyulladás, sebek kialakulásához vezethet.
További információt ITT találsz!