Sport a terhesség alatt: mit szabad és mire kell vigyázni?

Sport a terhesség alatt: mit szabad és mire kell vigyázni?

Megoszlanak a vélemények arról, hogy egy kismamának szabad-e rendszeresen sportolnia, ugyanis sokan annyira féltik a születendő babát, hogy inkább lemondanak a mozgásról. A versenysportok extrém megterheléseit mindenképp kerülni kell, de a szakember segítségével megtervezett, észszerű határokon belüli testmozgásnak nincs semmilyen káros hatása komplikációmentes terhesség esetén – hívja fel a figyelmet Dr. Gógl Álmos sportorvos.

Egészséges terhesség esetén nem jár kockázattal a sportolás, azonban megvannak a jelei annak, ha abba kell hagyni a kismamának a mozgást. Ha problémás vagy veszélyeztetett terhességről van szó, akkor alapvetően nem ajánlott a sport, minden más esetben akár 9 hónapon keresztül is lehet mozogni. „Ha nem lép fel valamilyen komplikáció, vagy nem jelez másként a test, akkor a kismama terhessége nagy részében űzheti kedvenc sportját. Bizonyos sportok nem ajánlottak, és a megterhelést sem szabad túlzásba vinni, de a sportorvossal megtervezett edzéssel biztosan nem lesz semmi baja sem a babának, sem az anyának” – mondja a szakember.

Sport a terhesség alatt: mit szabad és mire kell vigyázni?

A terhesség folyamán átalakul a test, ami befolyásolja a teljesítőképességet: növekszik a testsúly, megváltozik az alak, és ezzel együtt a test súlypontja előre tolódik, ami megnehezíti a gyors irányváltoztatásokat. 

„A labdajátékok csak az első trimeszterben űzhetők biztonságosan, utána át kell térni valamilyen kevésbé veszélyes testmozgásra, ahol nem érheti ütés a hasat. Nem ajánlott a terhesség alatt préselést és guggolást végezni, mert ezek beindíthatják a szülést, de a súlyemelés a küzdősportok, a gimnasztika és az extrém sportok sem javasoltak. A testi érintkezéssel nem járó sportok, mint az úszás, a gyaloglás és a kocogás, nyugodtan végezhetők, arra azonban fokozottan figyelni kell, hogy a kismama ne erőltesse meg magát” – teszi hozzá Dr. Gógl Álmos.

Sport a terhesség alatt: mit szabad és mire kell vigyázni?

A várandósság ideje alatt felgyorsul a nyugalmi szívritmus, ezért nem szabad a terhesség előtti szívritmus-célkitűzésekre támaszkodni, új, reális célokat és feladatokat szabad csak teljesíteni. A kismama jóval fáradékonyabb, mint a babavárás előtti időszakban, ezért figyelni kell a kimerülés jeleire, és időben abbahagyni a mozgást. Nem ajánlott hanyatt fekve lábgyakorlatokat végezni, a negyedik hónaptól egyébként sem szabad annyit hanyatt feküdni, mivel a magzat súlya miatt lassulhat a vér visszajutása a szívbe.

Fokozódik a sérülésveszély

A mozgást 60-70%-os intenzitással szabad végezni, kiemelten figyelve a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra. „A várandósság alatt ízületi szalagok fokozatosan meglazulnak, hogy felkészüljenek a szülésre, ez fokozza a sérülések veszélyét. Ha bármilyen fájdalmat érez a kismama, esetleg vérzést tapasztal, azonnal abba kell hagynia a mozgást, és konzultálni az orvosával. Problémás terhesség esetén is meg lehet találni azt a nagyon kímélő mozgást, ami jól esik a kismamának, ehhez a sportorvos felveszi a kapcsolatot a nőgyógyásszal, és együttműködve, az eredmények alapján segítenek a kismamának, hogy biztonságban tudhassa magát és a magzatot.”

A sportorvos szerint kifejezetten jót tesz az ideálisan megválasztott mozgás, ugyanis segít megelőzni a magas vérnyomás és a terhességi cukorbetegség kialakulását, a depressziót, az elhízást; csökkenti a hátfájást, sőt, akkor is képes regenerálni, ha már megjelentek a tünetei. 

forrás: Dr. Gógl Álmos, purecom

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.