Negyven év felett rendszeresítsük a látásvizsgálatot

latasvizsgalat-womagic

Talán még soha nem néztek ki annyira jól a negyvenesek, mint manapság. Sport, egészséges ételek, kiegyensúlyozott életvitel, ám van, ami ellen egyszerűen nem nagyon tudunk mit tenni. Ilyen például az is, hogy idővel óhatatlanul romlik a látásunk.

Mint minden hozzám hasonló kapkodós nőszemély, kezdetben én is azt gondoltam, hogy ha már eljött az a pillanat, hogy nem látom jól az összetevők listáját a müzlis dobozon, akkor pofon egyszerűen orvosolom majd a problémát. Hogy mégis hogyan tettem? A lehető legegyszerűbb és leggyorsabb módon: bementem egy drogériába, majd találomra kiválasztottam egy készen kapható olvasó szemüveget. Persze most már tudom, hogy ez nem volt a legjobb ötlet, és egy ilyen egyszerűsített megoldással akár árthatok is a szememnek.

Bízzuk profikra!

Hogy mégis miért célszerűbb egy profi szemészeti rendelőbe elmenni, amikor érezzük, hogy az apró betűket már nehezen olvassuk, ahelyett hogy a félmegoldást választanánk? Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa adja meg nekünk a választ. „A szem fénytörési hibáinak korrigálására tüneti megoldást kínál a korrekció (kontaktlencse vagy szemüveg) rendszeres viselése. 40-45 éves korban általánosan elmondható, hogy olvasószemüvegre lesz szükségünk, ez azonban nem minden esetben ilyen egyszerű. A látásromlás okát igazán csak egy átfogó, teljes körű vizsgálattal tudjuk biztonsággal megállapítani. Optikai környezetben nem minden esetben van meg a megfelelő technológiai háttér egy ilyen vizsgálathoz. Gyermekkorban, illetve 18 év alatt évente, 18-40 éves kor között kétévenként, majd 40 éves kor felett ismét évente javasolt szemészeti vizsgálatra járni. Magas vérnyomással vagy cukorbetegséggel küzdők számára különösen ajánlott a rendszeres, éves szemészeti vizsgálaton való részvétel.”

Több lépéses vizsgálat

Ha eljött az ideje, hogy olvasószemüvegünk legyen, akkor a legjobb, ha a profikra bízzuk a dolgot. Ezért érdemes olyan szemészeti rendelőt választani, ahol több lépésben is megvizsgálják szemünket. Egy átfogó vizsgálat első lépése, hogy részletes kórképet állítanak fel a páciensről, azaz kikérdezik az esetleges betegségeiről, orvosi beavatkozásairól, hogy szed-e rendszeresen gyógyszereket, ha igen, mik azok. Ezt követően jöhet az első műszeres vizsgálat, mely során a szemfeneket is átvizsgálják, és azt is megnézik, hogy nincs-e zöldhályogunk. Mindkét műszeres mérés teljesen fájdalommentes, és rendkívül pontos. Egy alapos felmérés során nem csak a közeli, de a távoli látási képességünket is górcső alá veszik. Ezt a hagyományos, tábla olvasós módszerrel is elvégzik, vagyis letakarják az egyik szemünket és különböző nagyságú számokat, betűket olvastatnak velünk. Természetesen itt sem maradhat el a műszeres kiegészítő mérés sem. Bevallom azért jól esett, hogy ezen a ponton kiderült: a távollátási képességem átlag feletti, akár pilóta is lehettem volna! Ha viszont valakinek problémája van a távolra látással az ma már nem csak szemüveggel, de lézeres műtéttel is orvosolható. A Budai Szemészeti Központban négy különböző lézeres látáskorrekció is elérhető. De ha csak olvasó szemüvegre van szükségünk, akkor a lézeres beavatkozás rend szerint nem javasolt és sajnos olvasószemüveget kell vásárolnunk. Ennek a dioptriáját a látásvizsgálat során határozzák meg.

Mit tehetünk még?

 – Az öregedéssel járó szembetegségek megelőzésében a legfontosabb a rendszeres szemészeti vizsgálat.
-Az is látszik, hogy a szembetegségek kockázatának csökkentésében kulcsfontosságú a krónikus betegségek (cukorbetegség, magas vérnyomás, érrendszeri betegségek) kezelése, karbantartása.
– A szembetegségek kockázatát növeli a dohányzás is.
– Minden életkorban fontos, hogy óvjuk szemeink egészségét, ezért napsütésben télen-nyáron viseljünk UV-szűrős napszemüveget. Az UV-sugárzás növeli ugyanis olyan szembetegségek kockázatát, mint a szürkehályog.
– A szem egészségéhez hozzájárulhat a gyümölcsökben, zöldségekben és halban gazdag étrend is.
– Különösen a sárga, narancsszínű (répa, citrusfélék), a piros-kék (szeder, áfonya) és a zöld leveles (fodros kel, spenót, kelbimbó) zöldségekben-gyümölcsökben található antioxidánsok támogatják a szemet.
– A vitaminok közül az A- (béta-karotin), C- és E-vitaminok, az ásványi anyagok közül pedig a cink jótékony hatású a szemre.
– A szem fáradtság csökkentése érdekében, negyedóránként nézzünk fel a számítógép, könyv mellől, és 10-20 másodpercig nézzünk távolba. Tévénézésnél vagy internetezés közben is érdemes 20-30 percenként elnézni a képernyőről.
– A szem fáradtság érzését csökkenti a kielégítő alvás is.
– Ha pedig olyan helyre megyünk, ahol tudjuk, hogy szemünk könnyen kiszáradhat (például repülőgépen, biciklizés közben), tartsunk magunknál műkönnyet.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.