A meddőség hivatalos definíciója, ha egy párnak egy év védekezés nélküli, rendszeres szexuális élet mellett nem jön össze a kívánt várandósság. Régen a kivizsgálás is csak az egy év letelte után indult, de ma, miután nagyon kitolódott a gyermekvállalás időpontja, így, ha egy 40 feletti pár szeretne gyermeket, akkor a vizsgálatokat mindkét félnél minél hamarabb javasolt elvégezni. A meddőségről Dr. Csomai Zitával beszélgettünk.
A nő és a férfi meddőség között teszünk-e különbséget? Ha igen, miben?
Meddőség vagy terméketlenség tekintetében természetesen különbséget kell tenni a nők és férfiak között. Nők esetében a petefészek működése, a hormonok megfelelő mennyisége és egyensúlya, a petevezeték átjárhatósága és a méh befogadásra képes állapota szükséges, míg férfiak esetében a megfelelő mennyiségű és minőségű spermium képzése. Oki terápiát csak alapos kivizsgálás után tudunk végezni mind a férfiak, mind a nők esetében.
A mai társdalomban, ha egy pár már hosszú ideje próbálkozik a családalapítással, sikertelenül, első körben mindig a nőt „veszik elő”, mintha ő lenne a hibás. Ez a szemlélet mennyire igaz jelenleg, milyen tapasztalatai vannak?
Sajnos nekem is az a tapasztalatom, hogy először a nőt vizsgálják, kezelik, és sokszor csak rengeteg idő elteltével jön a férfiak vizsgálata, pedig ennek a kettőnek együtt kellene kezdődnie, annál is inkább, mert
ma egy picivel magasabb a férfi terméketlenség aránya, mint a női meddőségé, és kb 20%-ban a pár mindkét tagja érintett.
Így minél hamarabb találjuk meg a problémát, annál hamarabb tudjuk kezelni is.
Ön természetes megoldásokkal segít az anyának, hogy testileg-lelkileg felkészüljön egy egészséges baba érkezésére. Melyek ezek a megoldások? Van-e fontossági sorrend?
Mindig holisztikusan gondolkodom, azaz mind a test, mind a lélek, mind energetika szintjén kezelem a pácienst. Fizikai szinten nagyon
fontosnak tartom az alapos kivizsgálást, részletes hormonvizsgálatokat, beleértve a pajzsmirigy és a mellékvese hormonjait, a vírusvizsgálatokat, mint például az Epstein Barr vírus, krónikus gócok felderítését, mint például chlamydia, ureaplazma vagy streptococcus fertőzések, étel-allergia és intolerancia vizsgálatokat.
Amennyiben eltérést találunk, oki terápiát alkalmazunk. Elengedhetetlen az immunrendszer tökéletes állapota, a sejtek stabilitása. A másik nagyon fontos tényező a megfelelő ásványi anyag ellátottság, minél idősebb valaki, annál nagyobb ásványi anyag hiány keletkezik a szervezetben, a hiányzó ásványi anyagok helyét a nehézfémek, mint például az ólom, a higany, az arzén, az alumínium foglalják el, de ezek a nehézfémek megbénítják a sejteket. Férfiaknál nagyon fontos a hőhatások kiküszöbölése, mint például a szauna, a jacuzzi, a szűk nadrág vagy az ülésfűtés.
Lelki szinten igyekszem felderíteni a jelenlegi és a korábbi stresszt, ami kapcsolatban lehet a termékenységgel, ezeknek a stresszeknek az oldása elengedhetetlen, főleg akkor, ha már több sikertelen kísérlet volt.
Energetikai szinten lehetnek blokkok, például korábbi műtétek hege, de akár egy köldök piercing is akadályozhatja az energiakeringést, különböző mozgásformákkal, akupunktúrával, masszázsterápiákkal sokat javíthatunk ezeken. Nincs fontossági sorrend, de minél több szinten helyreállítjuk az egyensúlyt, hamarabb fog jönni a baba?
Sokan úgy hiszik, hogy az első próbálkozás után megfogan majd a pici babájuk, és amikor nem így történik, pánikba esnek. Ön, hogy látja, a párok mennyire tájékozottak? Kb. mi az az idő, ami után felkeresnek egy szakembert? És normál esetben ez mikortól lenne indokolt?
Én azt tapasztalom, hogy nagyon változó a tájékozottság, illetve a szakember felkeresése is. A legjobb az lenne, és tulajdonképpen a könyvemnek az egyik fő célja, a tudatos gyermekvállalás támogatása, hogy már a tervezés időszakában megfelelő iránymutatással tudjanak készülni a párok. 1 év sikertelen próbálkozás után mindenképp indokolt szakember felkeresése, a kivizsgálások elindítása.
Ma már eléggé kitolódott a nők életkora, ami a gyerekvállalást illeti. Mennyire igaz, hogy 40 év felett sokkal nagyobb a kockázata a teherbeesésnek és a kisbaba kihordásának, valamint a szülésnek is?
Azt gondolom, hogy minél idősebb valaki, a szervezetben annál nagyobb az ásványi anyag hiány, a vitamin hiány, a krónikus vírus- és baktérium fertőzések aránya, ezek az állapotok nehezítik a fogantatást,
gyulladás, immunrendszeri zavarok nem teszik lehetővé a beágyazódást, emiatt valóban nehezebben jöhet össze a kívánt várandósság. A másik probléma, a hosszú éveken, évtizedeken át szedett fogamzásgátló tabletták, gyakorlatilag leállítják a petefészek működését, ezt sokszor nehéz újraindítani. Amennyiben társbetegségek például cukorbetegség vagy magas vérnyomás is megjelenik, ott természetesen nagyobb a kockázat.
Mit tanácsol azoknak a pároknak, akik elmúltak 40 évesek és még nincs, vagy már van gyerekük, de szeretnének még egy kistestvért? Egyáltalán van különbség aközött, hogy valaki már életet adott mondjuk a húszas évei végén, vagy a harmincas évei elején egy-két-három gyereknek, de 40 felett szeretne még egy picit és aközött a nő között, akinek 40 év felett még nem született gyereke? (A biológiai, orvosi különbségekre értem.)
Mindenképpen az alapos kivizsgálást, nagy mennyiségű vitamin- és ásványi anyag pótlást, egészséges táplálkozást, mozgást javasolnám. És természetesen sokkal több türelemre van szükség, hiszen, ami gyorsan összejön a húszas években, az korántsem biztos, hogy annyira egyszerű 40 felett. De hiszem, hogy minden helyzetben és állapotban tudunk javítani, helyreállítani, hiszen az emberi test regenerációs képessége a csodával határos. Nagyon hiszek abban, hogy megfelelő felkészüléssel, a test, a lélek és az energetika helyreállításával egészséges kisbabák születését támogatjuk.
A könyvet online is megtudod venni az Édesvíz kiadó oldalán, ha IDE kattintasz.