Jaj, a szemem! – Teendők szemsérülések esetén

A szaruhártya sérülésének többsége háztartási balesetek közben vagy a munkahelyen következik be. “Megkarcolódhat” a szemünk por, homok, faforgács, fémrészecskék, egyéb szennyező anyagok vagy akár kontaktlencse által is. Összeszedtük, hogy mit tehetünk, és mit ne tegyünk abban az esetben, ha megsértettük a szemünket.

A szaruhártya hámsérülése a szem elülső részén (szaruhártya) lévő átlátszó, védő „ablakon” kialakuló felületi karcolás. A szemet érintő apró balesetek az ünnepekre való készülődés során talán gyakrabban fordulhatnak elő, hiszen egyszerre vetjük bele magunkat a nagytakarításba, az otthonunk díszítésébe, ilyenkor még a kevésbé gyakorlott háziasszonyok is fakanalat ragadnak, a gyerekek ajándékokat kézműveskednek a családnak.

Ha megtörténik a baj, a következő tünetek tapasztalhatók: 

  • fényérzékenység
  • erőteljes könnyezés
  • szúró fájdalom
  • idegentest érzés, mintha szempilla ment volna a szemünkbe
  • homályos látás
  • véraláfutás vagy általános kipirosodás a kötőhártyán.

Ezt tegyük, és ezt ne tegyük!

Gyorssegélyként a legszükségesebb, hogy a balesetet követően azonnal elvégezzük a következő lépéseket: 

  • Öblítsük ki a szembe került idegentestet! A legjobb ilyenkor a tartósítószer mentes műkönny, de ha nincs a háztartásunkban, a csapvíz is megfelelő. Különösen fontos ez olyan anyagok esetében, mint pl. a por, a homok, a malter, stb.!
  • Pislogjunk folyamatosan, mert így könnyedén kipisloghatjuk a szemünkből az apró szennyeződéseket, por részecskéket.
  • Abban az esetben, ha nagy erővel került a szembe az idegentest, éles tárgy okozta a sérülést, vagy jelentős a fájdalom és a látásromlás, keressük fel a területileg illetékes szemészeti szakrendelőt.

Jellemzően főként éjjel jelentkezik nagyobb mértékű fájdalom, – amikor becsukjuk a szemünket – ezért legtöbben éjjel keresik fel az ügyeletet. Az esetek döntő többségében azonban az ilyen jellegű (nem áthatoló) sérülések nem okoznak maradandó károsodást, általában nagyobb az ijedtség, mint maga a probléma.

A sérülés súlyosbodásának elkerülése érdekében azonban érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat: 

  • Ne ragasszuk le a szemet, mert bár ezáltal a hámosodás gyorsabb végbemehet, azonban különböző kórokozók is megtelepedhetnek a szemrésben, így akár súlyosabb fertőzés is kialakulhat!
  • Ne próbáljuk meg eltávolítani a szemünkből az olyan idegen testet, ami a szemünkbe ágyazódott, vagy ami megnehezíti a szem becsukását!
  • Ne dörzsöljük a szemünket! Nagyobb problémát is okozhatunk ezzel!
  • Ne nyúljunk a szemünkbe pamut törlőkendővel, csipesszel vagy más eszközzel!
  • Ne viseljünk kontaktlencsét a szemünk teljes gyógyulásáig!

„A legtöbb szaruhártya hámsérülés ugyan néhány napon belül magától helyrejön, ennek ellenére érdemes szemész szakorvoshoz fordulni. Fontos, hogy ne használjunk semmilyen receptköteles szemcseppet anélkül, hogy először megkérdeznénk a szemész orvosunkat. Recept nélkül kapható tartósítószermentes műkönnyet (lehetőség szerint dexpanthenol is legyen benne) bátran kipróbálhatunk ezekben az esetekben. Előfordulhat azonban, hogy antibiotikus vagy non-steroid gyulladáscsökkentő cseppekkel szükséges kezelni a sérült szaruhártyát, amit csak szakorvos írhat fel” – mondja Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. „Azért is fontos, hogy orvos véleményezze a sérült szemet, mert a szaruhártya mélyebb rétegeinek sérülése maradandó heget okozhat, és ez később befolyásolhatja a látás minőségét. Ritkán a horzsolás elfertőződhet és ez akár szaruhártyafekély kialakulásához is vezethet. Ha a seb mélyebb, akár teljes vastagságú szaruhártyasérülés is keletkezhet, mely műtéti ellátást is igényelhet.”

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.