Hogyan tartsuk hatékonyan kordában a cukorbetegséget időskorban is?

A cukorbetegség sajnos manapság civilizációs betegségnek számít, amelynek kialakulása összefügg a környezeti hatásokkal, stresszes, mozgásszegény élettel, helytelen táplálkozással, káros szokásokkal és genetikai tényezőkkel. Napjainkban a társadalom elöregedése és a korszerű terápiás lehetőségek következtében egyre több az idős cukorbeteg. Az idősebb generáció életkorából kifolyólag számos nehezítő körülmény jelentkezik a betegség kezelése során, ezért fontos, hogyha te vagy valamely csalátiagod érintett, kövessétek az orvos tanácsait és pontosan tartsátok be az előírt terápiákat.

Jelenlegi becslések szerint 463 millió cukorbeteg él a világon, akik közül 136 millió 65 évesnél idősebb. Az időskori cukorbetegség hosszú évekig tünetmentesen lappanghat és gyakran már csak akkor diagnosztizálják, amikor előrehaladott stádiumban van és szövődmények is megjelennek. A cukorbetegség idejében történő felismerését segítheti, ha figyelünk az általános tünetekre: fokozott szomjúságérzet, gyakori, megnövekedett mennyiségű vizelés, megnövekedett éhségérzet, fáradtság, teljesítménycsökkenés, gyakrabban előforduló fertőzések és akár látásromlás is utalhat a betegségre. 

Kezelését idősebb korban olyan társbetegségek nehezíthetik, mint például a kardiovaszkuláris megbetegedések vagy a vesebetegség.

Ebben a korban is lehet teljes életet élni a cukorbetegséggel, de ehhez elengedhetetlen, hogy a betegek változtassanak a megszokott életmódjukon.

TÁPLÁLKOZÁS

Időskorban lelassul az emésztés és növekszik a székrekedésre való hajlam. Az általánosan javasolt tápanyagarányok betartása mellett, ajánlott, hogy naponta szerepeljenek az étrendben zöldségek és gyümölcsök. A rostban gazdag ételek fogyasztása a szénhidrátok lassabb felszívódását eredményezi. Nem ajánlott például a szőlő, a görögdinnye a magas cukortartalmuk miatt.

Ha lehet, fogyasszunk sovány húst (pl. baromfi, sertéskaraj), az elkészítés során pedig törekedjünk a kevesebb zsírfelhasználásra.

A hal kitűnő alternatív fehérjeforrást jelenthet. Tejtermékek vásárlásakor is figyeljünk rá, hogy alacsonyabb zsírtartalmút válasszunk. Továbbá ügyelni kell a vitamin- és folyadékbevitelre is. Kávét mértékkel, alkoholt pedig csak kivételes alkalommal fogyasszunk. A megfelelő étrend összeállításához érdemes orvos tanácsát is kikérni.

MOZGÁS

Amennyiben a beteg állapota engedi, a mozgást a mindennapok részévé kell tenni. Természetesen nem a magas pulzusszámú edzésekre kell gondolni, ideális lehet egy nagyobb séta, úszás vagy kerékpározás. Akár a napi csupán fél óra, de rendszeres intenzív sétának is megvan a prevenciós hatása. A túrázás, könnyed tornázás, lépcsőzés is hasonló hatással van a szervezetünkre, több szempontból is: javul a vérkeringés és a szívműködés, kiegyensúlyozottabb, aktívabb és kevésbé fáradékony az, aki rendszeresen mozog. Ha átgondoljuk, hogy a hétköznapok során milyen alkalmakkor iktathatunk be egy kis testmozgást, máris tettünk valamit az egészségünk érdekében.

TÁRSBETEGSÉGEK ÉS TERÁPIA

A cukorbetegséghez gyakran olyan betegségek is társulnak, mint a magasvérnyomás vagy a vesebetegség, amik megnehezítik a vércukorszint beállítását.

Mivel a betegnek több készítményt kell egyszerre szednie, nagyon fontos, hogy a gyógyszerszedés helyes módját és adagolását részletesen átbeszélje szakorvosával,

mert nem mindegy, hogy melyik készítményt mikor veszi be. A cukorbetegek számára elérhetőek szájon át szedhető készítmények, melyek könnyű bevitelükkel nagy segítséget jelenthetnek idősebb korban, illetve léteznek olyan készítmények, amelyek vesebetegségben is biztonsággal alkalmazhatóak.

Forrás: WELL PR, IDF Diabetes Atlas, 9th edition. Brussels, Belgium: International Diabetes Federation; 2019, diabetes.org, diabetes.co.uk

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.