A retina artériáiban és vénáiban lévő bizonyos markerek fontos támpontokat adhatnak a szemorvosoknak arról, hogy mi történik az agy, a szív és a vese ereiben. Ezért egy átfogó szemvizsgálat során a szemorvos képes lehet észlelni, hogy fennáll-e a szélütés, szívroham vagy vesebetegség veszélye.
Annál, aki szív- és érrendszeri, ill. vesebetegséggel küzd vagy szívbillentyű problémával él, előfordulhat, hogy a szív nem pumpálja hatékonyan a vért a szervezet szöveteibe és szerveibe. Ha kevesebb oxigén jut a szervekhez, beleértve a szemet is, az számos tünethez vezethet. Ha rendszeresen részt veszünk teljes körű szemvizsgálaton, akkor a szakorvos nem csak szemünk egészségét ellenőrzi, de észlelheti súlyos belgyógyászati állapotokhoz vezető problémák kezdeti tüneteit is.
Mit jelent a retinális keringészavar?
„A szem az egyetlen olyan szervünk, amelyben az orvosok invazív beavatkozás nélkül láthatják az erek, az idegek és a kötőszövetek élő működését. Az életkor és más kockázati tényezők (cukorbetegség, elhízás, dohányzás, magas vérnyomás, magas koleszterin és lipidszint) miatt az artériák beszűkülhetnek, “megkeményedhetnek és eltömődhetnek”, vagyis meszesedhetnek. Ezek a szív, az agy és az egész test erein kívül érinthetik a retinát és a látóideget vérrel ellátó kis artériákat is. A súlyosabb, de ritkább artériás elzáródások leggyakoribb oka az embólia, amit egy keringő vérrög okoz. Az embólia a szívből vagy a véredényből terjedhet, és eljuthat a szembe is. Ezzel akár hirtelen kialakuló, fájdalom nélküli látásvesztést is okozva, mely sürgős beavatkozást igényel” – magyarázza Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
Egy 2017-es tanulmány megállapította, hogy a retina artériás elzáródása után nagy a kockázata annak, hogy egy hónapon belül érrendszeri esemény (például stroke) következik be.
A retinális vénák feladata elszállítani a használt vért a retina idegsejtjeiből. Ha ezen vénák egyike záródik el (pl. thrombosis miatt), a használt vér nem tud elfolyni. Ezáltal a vér összegyűlik a vénákban, melyek teltebbek/kanyargósabbak lesznek, ami (az éleslátás helyén) ödémát és a retina különböző területein vérzéseket okoz. A szemfenéki vénás keringészavar a diabéteszes retinopátia után a második leggyakoribb retinális érbetegség – ám általában nem jár olyan mértékű látásromlással, mint az artériás elzáródások és fokozatosan alakul ki.
Egyéb szemészeti elváltozások/állapotok, amelyek szisztémás betegségre hívják fel a figyelmet
Hypertoniás szemfenéki elváltozások: Szemfenék vizsgálat során a szemész orvos könnyen és gyorsan kiderítheti, hogy láthatóak-e a magas vérnyomás szemfenéki elváltozásai, melyeket különböző stádiumokba sorolva következtet a magas vérnyomás súlyosságára. Az 1. stádiumban nem látunk elváltozást az ereken, a 2. és 3. stádium esetén már az erek fala meszesedik, különböző eltérések láthatók, terápia módosításra lehet szükség. A 4. és 5. stádiumban a károsodott érszakaszon már folyadék ill. vér lép(het) ki. A vérellátás zavara miatt az ideghártya adott területei elhalhatnak, mely jelentős látáskárosodással is járhat.
Koleszterin lerakódás a szemekben vagy a szem körül: A magas koleszterinszint szintén növelheti a stroke és a szívroham kockázatát. A magas koleszterinszintre a szem körüli sárgás lerakódások is figyelmeztethetnek. Ezek jellemzően csomókként az alsó vagy felső szemhéjon, valamint a szemzugban képződnek.
Átmeneti látásvesztés: Átmeneti látásvesztés fordulhat elő az erek hirtelen és rövid ideig tartó összehúzódása miatt, ami szintén szív- és érrendszeri betegség jele lehet. Például egy átmeneti ischaemiás roham (TIA) során az agy egy részének véráramlása rövid időre leáll, ami a szemet is érintheti. A TIA-t néha ministroke-nak is nevezik, mivel a tünetek általában enyhék, 24 órán belül megszűnnek, és legtöbbször nem vezetnek maradandó károsodáshoz. Könnyen előfordulhat, hogy úgy esünk át az átmeneti agyi keringészavaron, hogy azt észre sem vesszük.
Hogyan előzhetjük meg a szívbetegség kialakulását?
Az egészséges életmód gyakorlása egyszerű módja annak, hogy csökkentsük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ráadásul az egészséges szív egészségesebb szemeket is jelenthet.
A szívbetegségek megelőzése érdekében igyekezzünk tartani az alábbi életmódot:
- Kerüljük a dohányzást
- Korlátozzuk az alkoholfogyasztást
- Táplálkozzunk egészségesen
- Mozogjunk rendszeresen
- Kerüljük az olajos ételeket
- Adjunk hozzá Omega-3-ban gazdag ételeket és gyümölcsöket az étrendünkhöz
- Aludjunk napi 7-8 órát
A fenti tippeken kívül ne felejtsünk el rendszeresen szemészeti vizsgálatokon részt venni. Ha szemorvosunk a szemünkben valamilyen ér anomáliát észlel, teljes körű kardiológiai kivizsgálást, szív ultrahangot, és egyéb vizsgálatokat rendelhet el. „A szívbetegségre utaló elváltozások időben történt észlelése életmentő lehet. Nagyon fontos kiemelni, hogy a szemfenéki keringészavarok ún. indikátor betegségek, vagyis ezen kórképek legtöbbször a szervezet általános érrendszeri állapotát is tükrözik, jelzik pl. egy szerv károsodását, ill. akár hirtelen látásromláshoz/látásvesztéshez is vezethetnek” – mutat rá Dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.