Biztonsági kézikönyv napozáshoz – Mit, mikor és hogyan?

Éltető erő, vagy alattomos pusztító? A Nap szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásait évszázadok óta ismerjük. Legfontosabb feladata a D-vitamin képzés, amely nélkülözhetetlen csontozatunk egészséges fejlődéséhez, de a napozás az egyik leghatékonyabb természetes antidepresszáns is, segít feloldani a stresszt, pozitív energiákat kölcsönöz, jobb közérzetet és nyugodtabb hangulatot eredményez. 

Emellett erősíti az immunrendszert, jótékonyan befolyásolja alvásminőségünket és fertőtlenítő hatásának köszönhetően számos bőrprobléma tüneteit is enyhítheti, mint például pattanásos bőr vagy ekcéma. Azonban a tudományok fejlődésével az is kiderült, milyen veszélyeket rejthet a felelőtlen és mértéktelen napozás bőrünk számára. Az évről évre egyre erősödő UV sugárzás öregíti bőrünket, fokozza a ráncok, pigmentfoltok és napallergia kialakulását, és könnyen okozhat akár maradandó hegekkel járó napégést, vagy bőrrákot is. Károlyfi Edit, az AVON szépségszakértője elárulta nekünk, mire érdemes odafigyelnünk a nyár folyamán, hogy a napsugarak veszélyeit kiszűrve, csak a pozitív hatásait hasznosíthassuk és veszélytelenül, mégis hatékonyan barnulhassunk.

Készítsük elő bőrünket!

Ha bőrünket megfelelően előkészítjük a napozásra, akkor biztonságosabban és szebben barnulhatunk. Érdemes testünket átradírozni néhány nappal a napozás előtt, így könnyebben és egyenletesebben barnulhatunk, valamint színünk is tartósabb lehet. Fontos, hogy ne végezzünk epilátorral vagy gyantával történő szőrtelenítést közvetlenül a strandolás vagy napozás előtt, ezt legalább három nappal korábban tegyük, hiszen a szőrtelenítés során hámsérülések keletkezhetnek a bőrön, amely érzékenyebbé teheti, valamint utat engedhet a kórokozóknak és irritációt okozhat.

Táplálkozásunk is segíthet!

A gyorsabb és eredményesebb barnulásban akár táplálkozásunk is segítő szerepet játszhat. Többek között, a sárgarépában, édesburgonyában, kaliforniai paprikában, paradicsomban és őszibarackban is megtalálható béta karotin belülről támogathatja bőrünk felkészítését, hiszen amellett, hogy elősegíti a gyorsabb és tartósabb barnulást, bőrünk védekezőképességét is erősíti.

Fényvédőzzünk hatékonyan!

A napsugárzás káros hatásai ellen leghatékonyabban megfelelő fényvédőhasználattal védekezhetünk! Habár a bőrgyógyászok és kozmetikusok sulykolásának köszönhetően egyre többen használunk fényvédőt napozáskor és a mindennapok során is, sajnos még mindig sokan sokféle hibát követünk el ezzel kapcsolatban, amelyek mindegyike csökkenti bőrünk védelmének hatékonyságát. Ahhoz, hogy teljes biztonságban tudhassuk bőrünket, a következő három tényezőt érdemes figyelembe vennünk: a hatékony időmenedzsmentet, a megfelelő mennyiséget és az elég magas faktorszámot.

Mindig érdemes szem előtt tartanunk, hogy a napozó termékeknek általában legalább 20 percre van szükségük hatásuk kifejtéséhez, így érdemes már ennyi idővel a napozás előtt alkalmaznunk őket. Fontos tudnunk továbbá, hogy a legideálisabb esetben, amikor nem megyünk vízbe, nem fogdossuk bőrünket vagy töröljük le ruhánkkal, maximum 2 órán át képes egy átlagos fényvédő egyenletes védőréteget képezni a bőrön, tehát fontos, hogy legalább 1,5-2 óránként újrakenjük magunkat, izzadás, vagy vizes tevékenység esetén pedig gyakrabban is megismételjük a felvitelt.

Talán a leggyakoribb probléma lehet, hogy nem viszünk fel elegendő mennyiséget naptejünkből bőrünkre. A termékek laboratóriumi tesztelésekor és a faktorszámok megállapításakor a szakértők 2 mg/cm2 mennyiséget visznek fel a bőrfelületekre, tehát ennyi az a mennyiség, amelynél ténylegesen a feltűntetett hatékonysággal számolhatunk. Ez a mennyiség egy átlagos méretű arcnál nagyjából 1,25 grammot jelent, amely körülbelül ¼ teáskanálnyi terméknek felel meg, csak az arcunkra nézve. Amennyiben egész testünkkel számolunk általában egy felespohárnyi, 28,35 gramm körüli terméket kell eloszlatnunk bőrünkön ahhoz, hogy maximális védelmet kapjunk.

Ami pedig a faktorszámot illeti, a szakértő véleménye szerint, egy átlagos hétköznapon legalább 30 faktoros fényvédővel érdemes védenünk arcunkat, de a legnagyobb napsütésben, hosszas szabadban tartózkodás idején erősen ajánlott 50 faktoros naptej használni. Vízparti időtöltés esetén különösen fontos az 50 faktoros védelem, hiszen a vízről visszaverődő napsugárzás még súlyosabb problémákat okozhat. Károlyfi Edit kedvence az Avon Care Sun+ Vízálló napvédő krém, amely SPF 50-el védi arcunkat és testünket is a nap káros sugaraitól és vízálló formulájának köszönhetően hatékonyabban áll ellen a nyári izzadásnak.

Ne a legnagyobb melegben napozzunk!

Igaz, hogy bőrünk gyorsabban barnulhat a csúcsidőben 11 és 16 óra között, azonban a bőrgyógyászok egybehangzóan megegyeznek abban, hogy a napozás és a szabadban tartózkodás ebben az időszakban nem ajánlott a rendkívül magas UV sugárzás miatt. Emellett vegyük figyelembe azt is, hogy kellő elővigyázatosság nélkül, felhős időben is le lehet égni, hiszen a napsugárzás 80%-a a vékony felhőrétegen is át tud hatolni. Az AVON szakértője szerint érdemes a napozást mindig reggeli vagy a késő délutáni órákra időzítenünk, ilyenkor jóval alacsonyabb az UV-sugárzás, kisebb a leégés veszélye. Ne egy alkalommal akarjunk lebarnulni, hanem napozzunk újra és újra, így szebb és tartósabb is lesz a barnaságunk.

Napozás után extrán tápláljuk bőrünket!

A napozás, a strandolás és a sós víz nagyon megviselik és kiszárítják bőrünket. Ahhoz, hogy vissza tudjuk hidratálni és puhítani kitikkadt bőrünket, érdemes minden este hidratálókrémmel ápolnunk, amely nem csak feltölti és visszaadja rugalmasságát, de ellenállóképességét is erősítheti, így adva egy kis plusz védelmet a következő napon töltött délutánhoz. A szakértő kedvence az Avon Care Sun+ Napozás utáni hűsítő testápoló, amely aloe verával és mandulaolajjal frissíti és nyugtatja a nap által igénybe vett bőrt. 

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.