Az influenzaszezon közeledtével minden szülő számára fontos, hogy gyermekeit felkészítse az egészségük megőrzésére. Az influenza könnyen és gyorsan terjed, az influenzavírus tüsszentéskor akár 2 métert is megtesz és 8 órán át is képes életben maradni különböző tárgyakon, mint például az asztalon, vagy éppen a játszótéri hintán és mászókán.
Különösen igaz ez iskolákban és óvodákban, ahol a gyerekek folyamatosan szoros kapcsolatban vannak egymással. Az alábbiakban öt egyszerű, de hatékony tippet adunk, amelyek segíthetnek abban, hogy a gyerekek elkerüljék a fertőzést.
„Az influenza különösen veszélyes lehet a kisgyermekek számára, hiszen Magyarországon évente több ezer gyerek betegszik meg influenzában, és közülük sajnos sokan kerülnek kórházba súlyos szövődmények miatt. A megelőzés kulcsa a megfelelő higiéniai szokások kialakítása és az influenza elleni védőoltás, amely jelentősen csökkentheti a megbetegedés esélyét és szövődmények kialakulását. Fontos, hogy a szülők odafigyeljenek gyermekük egészséges életmódjára, ami erősítheti az immunrendszerüket a szezonális betegségekkel szemben” – mondta Dr. Havasi Katalin a Magyar Gyermekorvos Társaság Főtitkára.
1. Tanítsuk meg a helyes kézmosási technikát
A kézmosás az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy elkerüljük a baktériumok és vírusok terjedését. Fontos, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan mossanak alaposan kezet: az ujjhegyekre, a hüvelykujjra és a kézfejre is figyeljenek, és legalább 20 másodpercig szappannal mosakodjanak. Emlékeztessük őket arra is, hogy kézmosás után alaposan szárítsák meg kezüket, hiszen a nedves kéz könnyebben terjeszti a kórokozókat. Érdemes a gyerekeknek is vásárolni kézfertőtlenítő gélt, hogy ezeket is rutinszerűen használják, ha nincs a közelben mosdó.
2. Ne érintsék meg az arcukat!
A vírusok gyakran a szem, az orr és a száj nyálkahártyáján keresztül jutnak be a szervezetbe. Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy próbálják elkerülni az arcuk érintését, különösen piszkos kézzel. Ez nehéz lehet a kicsik számára, ezért érdemes rendszeresen emlékeztetni őket, és ha szükséges, játékos formában gyakorolni velük ezt a fontos szokást.
3. Köhögés és tüsszentés etikettje
A köhögés és a tüsszentés az influenza vírus terjedésének egyik fő módja. Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy ne a tenyerükbe, hanem a könyökhajlatukba köhögjenek vagy tüsszentsenek. Ez segít megakadályozni, hogy a kórokozók a kezeiken keresztül tovább terjedjenek tárgyakra vagy másokra. Emellett használjanak zsebkendőt, és azt azonnal dobják a szemétbe, majd mossanak kezet.
4. Kerüljék a közvetlen érintkezést betegekkel
Mivel az influenza cseppfertőzéssel terjed, fontos, hogy a gyerekek tisztában legyenek azzal, hogy miként kerülhetik el a közvetlen érintkezést beteg társaikkal. Lehetőleg ne ölelgessék vagy érintsék meg azokat, akik köhögnek vagy tüsszentenek.
5. Egészséges életmód: alvás, táplálkozás és mozgás
Az immunrendszer erősítése kulcsfontosságú az influenza elkerülésében. Biztosítsuk, hogy gyermekeink elegendő alvást kapjanak, mivel a megfelelő pihenés erősíti az immunrendszert. Az egészséges táplálkozás szintén alapvető: adjunk nekik sok gyümölcsöt, zöldséget, és gondoskodjunk a megfelelő vitaminbevitelről, különösen a C- és D-vitaminról. A rendszeres mozgás is hozzájárul az immunrendszer megerősítéséhez, így bátorítsuk a gyerekeket, hogy aktívak legyenek a szabadban, amikor csak lehetséges.
+1 – influenza elleni védőoltás
Az influenza elleni védőoltás az egyik legbiztosabb módja annak, hogy megvédjük gyermekeinket a betegségtől. Az oltás jelentősen csökkenti a megbetegedés esélyét és fertőzés esetén a tünetek súlyosságát. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján Magyarországon a lakosság körében az influenzavírusok terjedése november végétől figyelhető meg, és a járványos szintet általában januárban éri el, ezért az influenza elleni védőoltást a járvány kialakulása előtt – azaz novemberben, decemberben – javasolt beadatni. A 2024-es szezonban a WHO által ajánlott influenzaoltás a legfrissebb vírusmutációk ellen is védelmet nyújt, a 2-18 évesek számára pedig idén is elérhető a tű nélküli orrspray formájában beadható vakcina, a Fluenz¹. A készítmény, mely a WHO és az Európai Unió által javasolt vírustörzseket tartalmazza hasonló hatékonysággal bír, mint az injekció formájában adott vakcinák². Az ingyenes elérhetőségről és további információkról az oltásokkal kapcsolatban a gyermekek háziorvosánál lehet érdeklődni. Beszéljünk az orvosunkkal az oltás lehetőségéről, és magyarázzuk el gyermekeinknek is, hogy ez miért fontos.