Ridley Scott, napjaink egyik legsikeresebb rendezője mindig értékeli a műveit érő kritikát, csak nem szereti. Eddig is keményen visszavágott, ha belekötöttek egyik-másik filmjének valamelyik mozzanatába, és ez elég gyakran előfordult, tekintve, hogy a történelmi tényeket meglehetősen szabadon kezeli.
Mivel a Gladiátor II kosztümös opusz, az online térben már hevesen bírálják, mondván, az ókori Rómában nem is úgy néztek ki a dolgok, ahogyan Scott a filmben ábrázolja őket. Már az előzetes láttán bepöccentek az önjelölt kritikusok: azt hánytorgatják fel, hogy a római Colosseumot nem is tudták vízzel feltölteni és cápákat ereszteni bele, hogy véres tengeri csatát rendezzenek a közönség örömére. Scott erre olyat válaszolt, hogy a fanyalgók nem teszik zsebre. Vigyázat, szókimondó tartalom következik!
„Baromira tévedsz. A Colosseumot igenis fel tudták tölteni vízzel és voltak ott vízi csaták. Öcsém, ha tudsz Colosseumot építeni, akkor már azt a kiba*ott vizet is be tudod oda vezetni. Szórakozol velem? És mibe kerül hálóval elkapni pár cápát, és odavinni? Miről beszélünk?”
Scott érvelését a történelmi tények is kétségtelenül alátámasztják, ugyanis a Római Birodalomban évszázadokon át kedvelt attrakció volt a naumachia, azaz hajókkal vívott csata, amikor gondosan eltervezett vízi ütközeteket rendeztek cirkuszi látványosságként. Igaz, hogy nyílt vizeken, de innen már csak egy apró lépés, ha valaki elképzeli: mindezt egy vízzel feltöltött hatalmas arénában is meg lehet csinálni. Scott nem tett mást, mint a történelmi tényt magasabb szintre emelte, hiszen művészként megilleti ez a szabadság. Az is a művészi szabadság tárgykörébe tartozik, hogy a vizes arénáját még megszórta pár cápával is, hadd ujjongjon a multiplexek népe, ahogyan ókori elődeik a Colosseumban tették.
Gladiator II – hazai bemutató: 2024. november 14.