A hagyományos magyar konyha gyökerei az életből származnak. A Sparhelt nosztalgikus receptjei, valamint a magyar gasztronómia karakterisztikus fejezeteit összefoglaló falatnyi, mégis tartalmas kiegészítések is erről tesznek tanúbizonyságot. A könyvben, s így – remélhetőleg – az olvasó vasárnapi ebédlőasztalán is a régiből a modernbe mutató örök klasszikusok jelennek meg, azok az ételek, amelyek már akár a 19. század és 20. század eleje óta jelen vannak az akkor még kialakulófélben lévő magyar gasztronómiai kultúrában.
Kóstoljunk bele a magyar konyha klasszikus ételeibe, így a Jókai-bablevesbe, a Töltött paprikába, a Túrós csuszába vagy a Tejfölös lángosba, és osszuk meg élményeinket minél több emberrel, mert az étel kultúraalkotó, embereket összehozó szerepe erősebb, mint valaha. Közben pedig beszélgessünk, meséljünk és nevessünk, mert a jó étkezés öröm, méghozzá közös öröm, és talán a legősibb társas élmény is egyben.
Zöldbableves hidegen
Hozzávalók 4 személyre:
- 500 g friss sárga hüvelyű zöldbab
- 1,2 l zöldségalaplé
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 sárgarépa
- 1 petrezselyemgyökér
- 2 teáskanál só
- frissen őrölt fekete bors
- ízlés szerint 1 evőkanál citromlé vagy 1 evőkanál borecet
- 1 kis csokor friss vagy 1 kávéskanál szárított tárkony
- 1 csokor friss petrezselyemzöld
a habaráshoz:
- 1 púpozott evőkanál liszt
- 300 g tejföl
- 200 ml zöldségalaplé
A zöldbab végét levágjuk, 2 centis darabokra vágjuk, megmossuk, és a zöldségalaplében feltesszük főni.
A zöldségeket megtisztítjuk, a hagymát egészben a levesbe tesszük, a sárgarépát és a petrezselyemgyökeret kockákra vágjuk, a leveshez adjuk, sózzuk, borsozzuk, majd 20-25 percig főzzük.
Közben a habarást elkészítjük. A lisztet a tejfölhöz adjuk, habverővel simára keverjük, a zöldségalaplevet hozzáadjuk, és csomómentesre keverjük. Ha a bab megpuhult, a levest a habarással besűrítjük, és felforraljuk. Forrás után a citromlevet vagy borecetet, valamint az apróra vágott tárkonyt és petrezselymet hozzáadjuk, még egyszer felforraljuk, megkóstoljuk, és ha szükséges, utánaízesítjük.
A hideg leveseknél nem probléma, ha melegen kicsit fűszeresnek tűnnek, mert hűtőhidegen az ízek tompábban érezhetők. Végül hagyjuk kihűlni, és hűtőbe tesszük.