Tetszik az elektromos roller? – Erre figyeljünk, ha rollervásárlást tervezünk

A jó idő beköszöntével egyre sűrűbben látunk nem csak gyerekeket, de időseket és akár öltönyös üzletembereket is rollerrel száguldani a városban. Nagy reneszánszukat élik most a rollerek, népszerűségüket pedig még inkább erősítik a nem is olyan régen megérkezett elektromos verziók.

Nem csoda, hogy látványos trend alakult ki e járgányok körül, hiszen a szabadidős program mellett remek közlekedési eszközök is egy közepes, 20-40 km-es távon önmagukban, vagy akár a tömegközlekedés kiegészítéseként is praktikusnak bizonyulnak.

Személyre szabva: különböző méretek és kapacitás

Terhelhetőség szempontjából két kategóriába sorolhatjuk a rollereket: „gyerek” kategóriában 40-50-60 kg a terhelhetőségük, míg az ennél nagyobb teherbírású, felnőtteknek szánt modellek akár 100-120 kg-ot is elbírnak.

Méretük alapján az e-rollerek különböző hatótávra képesek: a kisebbek, gyerekeknek szánt modellek 5-10-15 km távolságot tudnak menni, az erősebb, már felnőttek számára is alkalmas verziók pedig átlagosan 30-40 km, sőt akár 70-80 km megtételére is alkalmasak.

Gyorsaság tekintetében a gyerek-junior fajták 5-10 km/h sebességre korlátozódnak, a felnőtt modellek pedig az EU-s szabályozás szerint 25 km/h sebességre. Kaphatóak ennél jelentősen gyorsabb példányok is, amelyek akár 70 km/h-ra is képesek felgyorsulni, azonban ezek hivatalosan csak zárt pályán használhatóak.

Mire figyeljünk oda egy elektromos roller vásárlásakor?

Vásárlás során a terhelhetőség mellett mindenképpen érdemes számításba venni az akkumulátor kapacitását is, valamint a motor erejét, amelyekből a jármű hatótávolsága adódik. Ajánlott még megnézni és összehasonlítani a gumikat is: kapható belsővel felszerelt és tömlő nélküli változat is. Ez utóbbi amellett, hogy valamivel komfortosabb és biztonságosabb, nagyobb a defektvédelme is. Érdemes nagyobb, azaz legalább 10”-os kerekű járgányt választani, ami szintén a kényelmet és biztonságot szolgálja. A települések sima útjait elhagyva, a terepen való „off-road” túrákhoz már mindenképp szükséges a nagyobb, speciálisan terephez mintázott kerék és a nagyobb kapacitású akkumulátor is – így a roller ugyan nehezebb lesz és kevésbé kompakt, mint a városi, rövidebb utakra tervezett társai, viszont hosszabb távokat képes megtenni, akár extrémebb környezetben is.

Ezeket veszik a magyar rollerezők

A rollerek szezonja a jó idő beköszöntével indul: tavasszal és nyár elején fogy a legtöbb, de mivel ajándéknak is kiváló – akár a közeledő iskolai ballagások alkalmából –, egy jelentős karácsonyi szezonalitás is megfigyelhető a vásárlói trendekben. A népszerű nagy márkák közül az Euronics kínálatában jelenleg a Segway, a Ducati, az Aprilia és Xiaomi a legkeresettebbek. Az elektromos rollerek kezdő szintű modelljei 100 000 forintért kaphatóak, míg a komolyabb, prémium fajták akár a félmillió forintot meghaladó összegig terjedhetnek. Az Euronics vásárlói ezekre a termékekre az átlagosan 150 000 forintot költenek.

Biztonság rollerünk és önmagunk számára

Ha az utcán tároljuk rollerünket, mindenképp érdemes lakattal védeni, de sok esetben applikációról is zárolhatóak a modernebb változatok. A szervizelés bizonyos időközönként elengedhetetlen: elsősorban a gumi kopása és defekt teremthet erre alkalmat, illetve a fékek használatból eredő folyamatos kopása miatt. Ezek ellenőrzése és szükség esetén cseréje nagyon fontos a biztonságos közlekedés miatt, javításukért tanácsos erre szakosodott e-roller szervizt felkeresni.

A járgány mellett természetesen fontos szempont használójának testi épsége is: a bukósisak alapvető felszerelésnek mondható, de a kezek védelme érdekében a kesztyű használata is ajánlott, a biztonságosabb kormányfogás érdekében, hisz az izzadságot is felszívhatja, de egy esetleges esés esetén is védelmet nyújthat a horzsolások ellen. A teljesen kezdők és a gyerekek számára a térd- és könyökvédő beszerzése is javasolt. Tartsuk szem előtt, hogy már akár 15-20 km/h sebességnél is komoly sérüléseket lehet szenvedni eséskor.

Alakul a szabályozás, de az etikett alapvető

Az e-rollerekre vonatkozó szabályozás hazánkban még nem teljesen tisztázott, de a KRESZ-től függetlenül elmondható néhány alapvető, inkább etikettnek nevezett ökölszabály, amit fontos betartania minden rollerrel közlekedőnek. Ilyen például mások épségének védelme: „mindig figyeljünk a többi közlekedőre, akár nagyobbak és gyorsabbak nálunk (személyautók, tömegközlekedési járművek), akár kisebbek (gyalogosok). Ennek betartását elősegítheti az is, ha elkerüljük a forgalmasabb útvonalakat, játszóterek környékét, ha pedig mégis erre visz az utunk, az átlagosnál is nagyobb figyelemmel közlekedjünk e szakaszokon. Ésszerű sebességet válasszunk lakott területen belül, mindig tartsuk be a másoktól való megfelelő távolságot és nagy ívben, óvatosan kerüljük ki a többi közlekedőt” – hívja fel a figyelmet Gulyás Péter, az Euronics sport- és játékkategória beszerzője. „Esős időben érdemes a rollert pihentetni, hiszen az utak csúszóssá válása balesetveszélyes lehet, a pocsolyák pedig nem csak járművünket, de a körülöttünk lévő gyalogosok ruháját is károsíthatja. Úticélunkhoz vagy átmeneti megállónkhoz érkezve úgy parkoljuk le a rollert, hogy másokat ne zavarjunk vele” – teszi hozzá az Euronics szakértője.

Womagic

A womagic azoknak a 40 feletti nőknek szól, akik szeretik és élvezik az életet. Mi is ilyenek vagyunk. Egy közületek. Jó, hogy itt vagytok.