Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány 14. éve, 2005. november 14-én indította el ingyenes családi egészségnapját. Ugyanerre a napra esik a Cukorbetegség Világnapja, így a két jeles nap kapcsán beszélgettünk Erős Antóniával és Dr. Kis János Tibor belgyógyász, diabetológussal.
Erős Antónia (49), amióta tudja, hogy cukorbeteg, szívügyének tekinti, hogy minél szélesebb körben felhívja az emberek figyelmét a betegség fontosságára. 2005 óta, mióta életre hívta az Egy Csepp figyelem alapítványt, átlátja, hogy az emberek mennyire befogadóak. „Ha a 15 évvel ezelőtti viszonyokhoz mérem, akkor még csak nézegették a sátrunkat, ma már tudják, értik. Ez olyan, mint a vérnyomásmérés. Szeretnénk elérni, ha mindenkinek természetes lenne, hogy évente legalább egyszer ellenőriztesse a vércukrát. Főleg, ahol van érintett a családban (a 2-es típusú cukorbetegség apai ágon 60-70 %-ban öröklődhet, hajlamosíthat), 30 év felett félévente érdemes méretni. Aki pedig már cukorbeteg, ott teljesen más a helyzet. Az 1-es típusúnak naponta többszöri mérésre van szüksége, és a 2-es típusúnak is megvannak a protokolljai, hogy milyen gyakorisággal és hogyan mérje? Szerintem a tudatosság sokat változott, és azt gondolom, hogy egy kicsi szerepünk nekünk is volt ebben.”
Amikor kiderül, hogy baj van
Bármennyire él tudatosan az ember, amikor az orvos közli vele, hogy súlyosan beteg, az bizonyára sokkoló. „Pontosan. Abban a pillanatban fogalmad sincs, hogy mi lesz? Egy csomó kérdésed van. Ha jó szakemberek kezébe kerülsz, szerencsére én így voltam, akkor ők megválaszolják ezeket a kérdéseket. Nekem akkor az volt a fontos, hogy élhetem-e tovább az életemet? Vállalhatok-e majd gyereket? Tudok-e továbbra is dolgozni? A válasz az volt, hogyha odafigyelek arra, hogy mikor és mit eszem, rendszeresen mozgok, beadom az inzulint, mérem a vércukorszintem, tudatosabban élek, akkor élhetek egy normális életet, akár 100 évig is. Azóta van két 10 éves gyerekem, dolgozom. 21 éve vagyok az RTL Klub Híradójának a műsorvezetője – már akkor is cukros voltam, amikor odakerültem -, és mindenben igazuk volt az orvosaimnak. De nyilván ezt fel kell dolgozni, ami egy jó fél-egy éves munka – meséli tapasztalatait Antónia. Arra a kérdésre, hogy voltak-e tünetei, azonnal azt válaszolja, hogy igen. „Mindenkinek vannak tünetei. Az 1-es típusnál ez a különbség. Néhány hét alatt rengeteget fogysz, száraz a bőröd, folyamatosan iszol, elvágod a kezed, de nem gyógyul a seb rendesen… Ott olyan tünetek vannak, amiket nem lehet nem észrevenni. Csecsemőknél például úgy veszik észre, hogy állandóan nehéz a pelenka, mert tele van pisivel. A 2-es típus sajnos akár évtizedekig fennállhat úgy, hogy nem veszik észre. Ezért kell évente legalább egyszer szűrésre menni, mert ebben az esetben nem olyan erősek a tünetek. Lehet, hogy szomjasabb vagy fáradékonyabb vagy, amikor magas a cukrod, de ezt annyi mindenre rálehet fogni, hogy ezzel általában nem mész el orvoshoz. Általában ilyenkor egy véletlenszerű vércukorszint mérésnél derül ki, hogy az értékek kiugróak, és utána kell menni. Ezért alattomos a 2-es típusú cukorbetegség, mert lehet, hogy már az ereidet is kikezdi úgy, hogy nem is tudsz róla, hogy létezik”.
Figyeljünk a gyerekekre!
Az elmúlt 20 évben körülbelül megduplázódott a cukorbeteg (1-es típusú) gyerekek aránya. A miértre egyelőre nem tudják a választ, kutatják. A cukorbetegség a Föld lakosságának 10-15%-át érinti. Ez így van Magyarországon is, csak van, aki nem tud róla. Hivatalosan 800 ezer regisztrált cukorbeteg van itthon, de ennek legalább a kétszerese érintett, csak nem fedezték fel, nem kezelik. Idén, november 17-én, még több ingyenes gyerekprogrammal várja a családokat az Egy Csepp Figyelem Alapítvány, vasárnap 10 és 18 óra között Budapesten, a Millenáris B épületében. Az Egy Csepp Világnapon népszerű televíziós sorozatok színészei és sztár-műsorvezetők – köztük Erős Antónia, Szellő István, Tokár Tamás, Solti Ádám – vezetik a színpadi műsort, fellép Gáspár Laci, Kocsis Tibor és a Talamba Ütőegyüttes. A gyerekeket a népszerű Kicsi Gesztenye Klub, a Kolompos együttes és Kovácsovics Fruzsina koncertjei várják. A Nemzetközi Diabétesz Világnaphoz kapcsolódva rendezik meg a hagyományos Diabétesz Sétát, mellyel az Egy Csepp Figyelem Alapítvány arra hívja fel a figyelmet, hogy napi 30 perc mozgással sokat tehetünk a 2-es típusú diabétesz megelőzéséért és a szövődmények kialakulásának elkerüléséért, késleltetésért. Idén a környezettudatosság jegyében nem engednek fel héliumos léggömböket az égbe.
A szabály, az szabály
Ahhoz, hogy egy cukorbeteg „egészséges” életet élhessen, bizonyos szabályokat be kell tartania. „Nem győzzük hangsúlyozni, hogy az egészséges életmód, a rendszeres mozgás mennyire fontos. Muszáj odafigyelni, hogy mikor és mennyit eszel. Plusz az évenkénti ellenőrzéseket is javallott betartani. Könnyen felszívódó szénhidrátot és cukortartalmú ételeket fogyasztani nem szabad. Sokan nem tudják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség például, egészséges életmóddal megelőzhető. Ha valaki nem hízik hirtelen 20-30 kilót, hanem tartja a normális testsúlyt (természetesen nem kell mindenkinek modell alkatúnak lennie), azzal már sokat tesz a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a magas vérzsírszint és az összes többi krónikus betegség ellen. Az, hogy a testünk és lelkünk milyen állapotban van, nagyban befolyásolja, hogy milyen krónikus betegségeket veszünk magunkra, függetlenül attól, hogy genetikailag mire vagyunk hajlamosak. Az 1-es típusú cukorbetegség egyik pillanatról a másikra alakul ki, nem tudni, mitől. Ez van a gyerekeknek is. Gyógyíthatatlan, megelőzhetetlen és csak inzulinnal lehet kezelni” – mondja Erős Antónia. A Cseppont Patikahetek kezdeményezés is azért jött létre, hogy az emberek minél több patikában mérethessék meg a vércukorszintjüket amellett, hogy akciósan is vásárolhatnak. Az ingyenes mérésre november 24-ig van lehetőség a www.egycseppfigyelem.hu/patikakereso oldalon.
Ahogy az orvos látja
„Nem lehet eleget beszélni a Cukorbetegségről sok ilyen intézkedésre van szükség, mint az Egy Csepp Világnap” – kezdi Dr. Kis János Tibor – belgyógyász, diabetológus főorvos, a Budai Irgalmasrendi Kórház Belgyógyászati Centrumának osztályvezető főorvosa. „Munkám során nap, mint nap találkozunk páciensekkel, akik akár 20-30-as extrém magas vércukorértékekkel érkeznek, és habár mutatták a cukorbetegség klasszikus tüneteit, mégsem gondoltak rá időben, hogy baj van, vagy cukorbetegek, az már csak a kórházban derült ki. A világnapon is rendezünk szűrő jellegű vércukor vizsgálatot, és bizony gyakran találunk olyan cukorbetegeket, akik korábban nem tudtak a betegségükről. Ilyenkor a nővérkék az orvoshoz, általában hozzám irányítják a pácienseket. Elmondom, mire kell figyelni, hova kell fordulni, attól függően, kinek, milyen súlyos a diabétesze.” De kik a leginkább veszélyeztetettek, és mi a különbség az IR, a 2-es és az 1-es típusú cukorbetegség között? „A 2-es típusú cukorbetegség alkotja a betegek zömét. A betegek minimum a 90 %-a ide tartozik. Ez a diabéteszes kórforma érinti az idősebb korosztályt. Akár évekig lappanghat és pusztíthatja a szervezetet anélkül, hogy kiderülne, cukorbeteg az illető. Az 1-es elsősorban a fiatalokat érinti. Többnyire kifejezett tünetekkel jelentkezik, ezért általában hamar kiderül a betegség és elkezdik kezelni. Azt azonban, hogy mi különbség a három betegség típus között, a betegek gyakran nem tudják” – adja meg a meglepő választ a doktor úr. „Sajnos sok a félreértés. Ritkán előfordul, hogy a cukorbetegség fajtájának pontos meghatározása még nekünk, orvosoknak is fejtörést okoz. Néha nem olyan könnyű ezt a három kórformát elkülöníteni egymástól. Vannak átfedések, sőt olyan is előfordul, hogy ebből a három kórformából egy betegnek akár több is van. Akár mind a három is lehet egyszerre. Természetesen igyekszünk a pontos diagnózis felállítására, mert az a kezelést lényegesen befolyásolhatja, azaz, hogy kinek, milyen típusú cukorbetegsége van.”
Ki segít?
Az egyik legnehezebb kérdés, kihez forduljunk, ha baj van? „A legjobb módszer, ha betartjuk a jól bevált „betegutat”. Minden embernek kell, hogy legyen háziorvosa, üzemorvosa. Ők ismerik legjobban a pácienst és ők tudják a helyi szolgálati utakat. Hol érhető el diabetológus vagy dietetikus, kit lehet elérni hamarabb, mire van a betegnek szüksége? Ha valakinek olyan egészségügyi problémája van, ami várhat (tehát nem kell mentőt hívni, vagy azonnal kórházba menni), akkor mindenképpen a háziorvos felkeresését javaslom elsőként. Aki ezen felül tovább szeretne menni, úgyis beutalót kell kérnie, hogy bekerüljön a szakorvosi rendszerbe” – javasolja Dr. Kis János Tibor. Talán az egyik legfontosabb kérdésre, hogy gyógyítható-e a betegség pedig azt mondja: „az 1-es típusú cukorbetegség nem visszafordítható. Lehet benne hullámzás az inzulin mennyiség tekintetében, de mindenképpen inzulint kell adni. Lehet, hogy lehet rövidebb szünetet tartani, de ez sajnos egy előrehaladó betegség. A 2-es típus a betegek többségénél szintén egy előrehaladó, és egyre rosszabbodó állapot, de a betegek 10-15%-nál lassítható, vagy akár vissza is fordítható a betegség. Van olyan betegem, aki inzulinnal került hozzám, ma pedig már tablettát sem kell szednie, csak diétázik. Ezért nem lehet azt mondani, hogy minden betegnél romlik az állapot. Ha jelentős életmódváltást sikerült elérni, például az elhízott beteget sikerült lefogyasztani, akkor igenis a 2-es típusú cukorbetegség javítható, sőt, ritkán gyógyítható is.”