“Magyarország államformája a rántotthús… A hivatalos nyelv a helytelen magyar… Hivatalos fizetőeszköz a forint, meg a haver.” Írta ezt Nagy-bandó András valamikor a 80-as évek közepén.
Vannak klasszikusok, mint a rock’n roll, melyek nem mennek ki a divatból, vagy azt is mondhatjuk, hogy örökérvényűek. Most ezen állítás haverre vonatkozó részét véve és az álláskeresésre használva a következőt állapíthatjuk meg:
egy felmérés szerint minden harmadik állást ismerősökön keresztül töltenek be.
Most nem az uram-bátyám rendszer alapján elnyert pozíciókra gondolok, hanem azokra, amelyeket első körben a cég belső ajánlási rendszerén hirdetnek meg. Így jártam 8 évvel ezelőtt, amikor is egy 600 főt foglalkoztató nemzetközi szolgáltató központban (SSC) dolgozó barátom, aki tudta, hogy állást keresek – és azt is, hogy milyen cégnél, milyen pozíciót tudnék elképzelni a következő munkahelyemnek – hívott, hogy lehet hozzájuk jelentkezni keresés-kiválasztással foglalkozó HR-es pozícióra. Ezt az információt a vállalatának HR osztálya első körben a belső levelezési rendszeren keresztül küldte az ott dolgozóknak, a többi aktuálisan nyitott pozíció mellett, és kértek ajánlást a kollégáktól, hátha valakinek van olyan ismerőse, barátja, akit érdekelhet valamelyik állás.
Hogy ez hogy jön a Linkedinhez? Mert ez egy kiváló felület a kapcsolatépítéshez. Egy nemzetközi networking szervezet vezetője azt mondta: széleskörű kapcsolati hálója mindenkinek van – az általános iskolai osztálytársaktól a legutolsó munkahelyen dolgozó kollégákig, a szomszéd nénitől a rokonokig -, de a kapcsolati tőke ennél mindenkinél kisebb. Hogy mennyivel, az rajtad múlik, hiszen a kapcsolati tőkén a kapcsolati háló azon részét értjük, amelyikkel valamilyen rendszerességgel tartod a kapcsolatot, tudod kihez, milyen kér(d)éssel fordulhatsz.
A LinkedIn az az oldal, ahol ezt tudatosan tudod építeni, felvéve a kapcsolatot ismerősökkel, volt osztály- és évfolyam társakkal, kollégákkal. Hiszen itt mindenkinél látható, hogy hol, milyen pozícióban dolgozik,
így ha egy céghez kapcsolatot keresel, akkor csak be kell írnod a keresőbe a nevét, a Linkedin pedig már meg is mutatja, hogy melyik ismerősöd, vagy melyik ismerősöd ismerőse dolgozik ott, ahova pályáznál. Így már nem ismeretlenül kell pályázatot küldened pl. a hr@cegnev.hu e-mail címre, hanem úgynevezett belső ajánlással kerül be az anyagod a kiválasztással foglalkozó HR-eshez. Eredmény: nagyobb százalékkal kerülsz be egy személyes interjúra, és kezdésnek egy magasabb bizalmi szinttel tudod indítani a beszélgetést.
És miért érdemes minél több kapcsolatot szerezni a LinkedInen? Egyszerű: a nagy számok törvénye miatt.
Mert ha neked van 200 kapcsolatod, és az ismerőseidnek is van 200 kapcsolata, akkor rajtuk keresztül 40.000 emberhez tudsz eljutni. Ha ennek a “tömegnek” csak a 0,1%-a tud segíteni az álláskeresésedben, az 40 ember. Ha ugyanezt 300 ismerőssel számolod ki, akkor az már 90 fő, 3 teljes osztálynyi kapcsolat olyan cégekhez, ahol szívesen pályáznál meg egy nyitott pozíciót. Nem beszélve arról, hogy a HR tanácsadók és fejvadászok előszeretettel keresnek jelölteket ezen a fórumon, ahonnan már nem egy ismerősömet vadászták le. Volt, akit Londonból…
Persze, ehhez egy jól kitöltött LinkedIn profilra is szükséged lesz. Hogyan is érdemes ezt csinálni, arról legközelebb erről fogok írni.